Wydarzyło się 11 marca

Wydarzyło się 11 marca
Wydarzyło się 11 marca © archiwum

Najważniejsze wydarzenia z 10 marca w historii Polski i świata.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

1609 – wybuchła wojna polsko-moskiewska (1609-1619)
1818 – urodził się Antonio Bazzini, włoski kompozytor i skrzypek
1822 – urodził się Joseph Louis Francois Bertrand, matematyk francuski
1886 – urodził się Edward Rydz-Śmigły, marszałek Polski
1921 – urodził się Astor Piazzolla, kompozytor argentyński
1928 – w Warszawie został otwarty Ogród Zoologiczny

1941 r. – Lend-Lease Act. Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił tzw. ustawę Lend-Lease Act (umowa pożyczki-dzierżawy) - akt prawny, który przyczynił się do wygrania przez koalicję antyhitlerowską II wojny światowej. Lend-Lease Act dawał prezydentowi prawo sprzedawać, dzierżawić, pożyczać „produkty ze sfery obronności” krajom walczącymi z państwami Osi (Niemcami, Japonią, Włochami i ich sojusznikami). Wartość dostaw – uzbrojenia, paliwa, środków transportowych i technicznych – wyniosła prawie 50 mld dol. Ponad 31 mld otrzymała Wielka Brytania, prawie 11 mld – ZSRR, a Chiny – 1,6 mld. Około 12,5 mld dol. w ramach Lend-Lease Act przypadło polskim farmacjom walczącym u boku zachodnich aliantów i Armii Czerwonej.

1942 – w stolicyt urodził się Marek Kotarski, organizator Młodzieżowego Ruchu na rzecz Przeciwdziałania Narkomanii „Monar”
1955 – zmarł Alexander Fleming, biolog brytyjski
1958 – uruchomiono Program III Polskiego Radia

1966 r. – premiera filmu „Faraon”
Jesienią 1962 roku w pracowni scenograficznej w Łodzi rozpoczęły się pierwsze przygotowania go ekranizacji „Faraona” Bolesława Prusa. Od początku wiadomo było, że będzie to superprodukcja. Ponadczasowa opowieść o ludzkich namiętnościach i mechanizmach walki o władzę stała się jednym z największych sukcesów komercyjnych polskich kina. Dziś trudno sonie wyobrazić powstanie takiego filmu. Prace nad „Faraonem” trwały trzy lata. Konsultantami byli zarówno archeologowie, jak i pracownicy Instytutu Astronomii. Co ciekawe, nie chodziło o ich wiedzę na temat zaćmienia Słońca (co było wykorzystane przez filmowych kapłanów), ale o kąt padania promieni słonecznych przy budowie dekoracji świątyni. Zdjęcia kręcone głównie w Uzbekistanie, ale także nad jeziorem Kirsajty, które udawało Nil. To dlatego obok sztucznego palm można dostrzec świerki. Na uwagę zasługują też znakomite kostiumy, a także rydwany – bodajże najpiękniejsze w światowej kinematografii. 11 marca mija 50 lat od premiery niezwykłego dnia Jerzego Kawalerowicza. Doceniło je nawet Hollywood, dając nominację do Oscara.

1973 – na antenie TVP 1 przeprowadzono pierwsza transmisję z losowania gier liczbowych Totalizatora Sportowego
1985 – Michaił Gorbaczow został wybrany na stanowisko sekretarza generalnego KC KPZR
2004 – zamachy bombowe na pociągi w Madrycie – 190 osób zginęło, a ponad 1 800 zostało rannych
2012 – w Zgierzu zmarł piosenkarz Bogusław Mec („Jej portret”)