Lotnicza karetka już działa
18 listopada Baza w Michałkowie jest jedna z czterech nowych jakie powstały ostatnio w Polsce. Zakup wartego ponad 28 milionów złotych śmigłowca sfinansowany został przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ze środków unijnych. Budowa bazy w Michałkowie to koszt ok. 6 mln zł. Połowę tej kwoty sfinansował Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a drugą część samorządy z regionu. W tym gronie była także powiat ostrowski, który zaangażował się także w przygotowanie bazy tymczasowej.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Inauguracja działalności bazy odbyła się w obecności Ministra Zdrowia, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wicewojewody Wielkopolskiego oraz bardzo licznej grupy samorządowców. Minister Zdrowia podkreślał, że lotnicze ratownictwo medyczne to dziś elita państwowego ratownictwa, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, a w służbie tej pracuje ok. 500 osób w całej Polsce.
– Jedna rzecz, która w sposób dotykalny ucieleśnia się tutaj to współpraca. Właśnie gdyby nie współpraca rządu, samorządu wojewódzkiego, starostwa oraz licznych gmin z okolic do tego wydarzenia trudno byłoby doprowadzić. Ludzie o różnych poglądach politycznych są w stanie robić wspólnie coś dobrego – mówił Konstanty Radziwiłł, Minister Zdrowia.
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak przypomniał, że informacja o możliwości powstania bazy pojawiła się na początku 2015 roku. Strona rządową zapewniała zakup śmigłowca, jednak warunkiem powstania bazy było wybudowanie przez samorządy bazy.
– Dziś chciałbym podziękować, 96 samorządom nieprzymuszonym w żaden sposób, za odpowiedzialną partycypację, chociaż wiem, że dla wielu małych gmin był to duży wysiłek finansowy. Dziękuję Ministrowi za podtrzymanie decyzji o wyborze bazy, dyrektorowi LPR za postępowanie przygotowawcze, Staroście Ostrowskiemu za to, że przyjął rolę głównego organizatora prac związanych z tymczasową bazą i umożliwił operowanie śmigłowca już teraz. Bez tego bezpośredniego partnerstwa ta współpraca byłaby dużo trudniejsza, jeśli w ogóle nie niemożliwa – mówił Marek Woźniak.
Współpracę podkreślała także Wicewojewoda Wielkopolski.
– To przedsięwzięcie powstające dzięki woli ludzi, którzy chcą budować dobre rzeczy. O tym, że walka o zdrowie i życie obywateli jest najważniejsza nie musimy się przekonywać. Dziękuję Ministrowi, Marszałkowi, ale gorące podziękowania kieruję do Starosty Ostrowskiego, który na terenie powiatu pokazuje jak można budować piękne rzeczy. Dziękuję ratownikom i życzę, by jednak jak najrzadziej startowali do akcji – powiedziała Marlena Maląg.
– My samorządowcy z dumą możemy dzisiaj stać na tej uroczystości, bo pokazujemy że bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Chciałbym podziękować władzom Aeroklubu Ostrowskiego, bo gdyby nie wasza przychylność dla tej idei zapewne nie byłoby tej bazy – powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski.
Swój scenariusz oficjalnej uroczystości napisało życie. Kiedy kończyły się wystąpienia gości uroczystość trzeba było nagle przerwać bo helikopter wezwany został pilnie do 4-letniej dziewczynki na terenie powiatu ostrowskiego. Niedługo potem dziecko trafiło do ostrowskiego szpitala, gdzie udzielono mu pomocy.
– Nasza praca to połączenie pasji z misją. Latamy, żeby ratować ludzi. Koszt funkcjonowania bazy i śmigłowca to koszt utrzymania gotowości. Sama akacja ratunkowa kosztuje grosze. Lepiej więc, żeby helikopter poleciał tam, gdzie na miejscu może nawet się okazać, że jest niepotrzebny, niż gdyby miał gdzieś nie dotrzeć – mówił Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce.
Na lotnisku w Michałkowie załogi będą dyżurować codziennie od wschodu do zachodu słońca. Baza jest jedną z 21 stałych baz w całej Polsce. Efektem powstania nowych baz jest zwiększenie dostępności do Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w wybranych rejonach Polski, które nie były pokryte 60-kilometrowym zasięgiem operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.zainaugurowała działalność tymczasowa baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Michałkowie. Obecność lotniczej karetki to większe bezpieczeństwo dla mieszańców całego regionu.