• Orpiszew
  • poniedziałek, 28 maj 2018 09:52
  • 20 zdjęć, Wideo
  •   998

70. rocznica śmierci Pileckiego

70. rocznica śmierci Pileckiego
70. rocznica śmierci Pileckiego © Sebastian Kalak

W piątek, 25 maja, w orpiszewskiej Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pieleckiego odsłonięto tablicę upamiętniającą patrona tej placówki. Uroczystość zorganizowano w związku 70. rocznicą jego śmierci.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Tablicę odsłonięto po mszy św. i krótkim występie uczniów przygotowanym pod nadzorem nauczycieli Marka Olejnika oraz Elżbiety Rogowskiej i Ewy Wrońskiej. Wśród przecinających wstęgę oprócz dzieci byli m.in. Franciszek Marszałek – burmistrz Krotoszyna, Zbigniew Dolata – poseł na Sejm i absolwent orpiszewskiej szkoły, Piotr Mikołajczyk – dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Tablicę poświęcił ks. Jacek Piekielny.

Włodarz Krotoszyna podziękował dyrekcji, nauczycielom i uczniom. Nawiązał do mówiącego o bohaterach, zasadach i o wartościach kazania ks. Piekielnego. – W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości powinniśmy szczególnie o tym wszystkim pamiętać – powiedział. Ogłoszono również wyniki konkursu na wiersz o patronie szkoły.

Kwiaty pod tablicą złożyli goście, m.in. poseł Dolata i starsza wizytatorka z kaliskiej delegatury Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Irena Dobra.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 101 w Ołońcu. W wieku 17 lat walczył w wojnie polsko bolszewickiej. W 1939 jako podporucznik dowodził plutonem 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy. We wrześniu 1940 zgłosił się na ochotnika do Auschwitz. To dzięki niemu świat po raz pierwszy dowiedział się o Holokauście. Uciekł z obozu w 1943 r. Po Powstaniu Warszawskim trafił do niewoli. W grudniu 1945 r. założył w kraju siatkę konspiracyjną i został aresztowany. Był brutalnie torturowany. 15 marca 1948 został skazany na karę śmierci i stracony 25 maja. Wyrok unieważniono w 1990. W 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2003awansowany do stopnia pułkownika.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)