• Konarzew
  • poniedziałek, 08 październik 2018 10:54
  •   1302

Będzie nowa pozycja o Konarzewie

Będzie nowa pozycja o Konarzewie
Będzie nowa pozycja o Konarzewie © Sebastian Kalak

Aktywnie działające stowarzyszenie „Razem dla Konarzewa” zamierza w przyszłości wydać nową pozycję o historii Konarzewa (gm. Zduny). Pozycja pod redakcją Sławomira Pałasza ma łącznie 8 autorów i prawie 100 stron.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pozycję zaprezentowano w sobotę, 15 września, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego w Konarzewie, czyli dawnym pałacu. Autorami pozycji są – Maria Andrzejewska, Jan Skuratowicz, Łukasz Cichy, Sławomir Pałasz, Krzysztof Grobelny , Andrzej Krzyżanowski, Łucja Długiewicz-Paszek oraz Edward Jokiel. Pozycja zawiera prawie 100 stron.

Maria Andrzejewska jest kierownikiem Działu Badań Dziedzictwa Kulturowego Wsi i Rolnictwa Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Prof. dr hab. Jan Skuratowicz jest emerytowanym wykładowcą Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Łukasz Cichy to dziennikarz „Życia Krotoszyna”. Sławomir Pałasz jest obecnie rzecznikiem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie, jednak na koncie ma monografię o Zdunach i okolicach. Krzysztof Grobelny jest dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Baszkowie. Ma na swoim koncie również współautorstwo monografii o historii Zdun. Andrzej krzyżanowski jest prawnukiem właściciela Konarzewa, a także wicekanclerzem Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego. Łucja Długiewicz-Pałasz jest kustoszem Izby Muzealnej Zdunowskiego Ośrodka Kultury, natomiast dr Edward Jokiel jest emerytowanym nauczycielem I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie i prezesem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19.

Maria Andrzejewska i Jan Skuratowicz napisali rozdział pn. „Konarzew i Szczerków”. Łukasz Cichy dwa rozdziały – „Miejscowości wokół Konarzewa” i „Mieszkańcy Konarzewa i Szczerkowa biorący udział w walkach I wojny światowej oraz w Powstaniu Wielkopolskim”. Sławomir Pałasz zaprezentował „Konarzew i Szczerków w Tekach Dwo-rzaczka”. Krzysztof Grobelny jest autorem rozdziału pn. „Tekla Morawska i Henryk Krzyżanowski z Konarzewa. Życie i działalność”. Andrzej Krzyżanowski napisał biogram swojego pradziadka Henryka Krzyżanowskiego (1821-1901). Łucja Długiewicz-Paszek napisała rozdział pn. „Legenda o Tekli z Rogalińskich Dzierżykraj Morawskiej, właściciele Konarzewa, która pochowana jest w podziemiach zdunowskiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela”, zaś Edward Jokiel – „Konarzewa podczas walk powstańców wielkopolskich w 1919 r.”.

Obecnie książka jest już skończona i czeka na wydanie. – Na razie jest to wersja cyfrowa. Czynimy starania, prowadzimy rozmowy, myślimy nad kolejnymi projektami, które pozwolą wydać książkę w wersji papierowej – poinformowała nas Barbara Łasińska, prezes stowarzyszenia „Razem dla Konarzewa”.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)