• Milicz
  • czwartek, 23 styczeń 2020 11:27
  •   1040

Nowa karetka już w Miliczu

Nowa karetka już w Miliczu
Nowa karetka już w Miliczu © archiwum

Od minionego tygodnia Pogotowie Ratunkowe w Miliczu ma do dyspozycji zakupioną ze środków rządowych nowoczesną karetkę mercedes sprinter 419 o wartości około 450 tys. zł. Ze względu na duży ciężar nowej karetki miliccy ratownicy musieli wyrabiać egzaminy na kategorię C.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Promesę na zakup nowej karetki dla Pogotowia Ratunkowego w Miliczu podpisywali we wrześniu ubiegłego roku w Miliczu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz dyrektor Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu Zbigniew Mlądzki. Nowa karetka po 4 miesiącach od podpisania promesy 10 stycznia 2020 roku przyjechała w końcu do Milicza. Od minionego tygodnia karetka wyjeżdża już do pacjentów jako karetka specjalistyczna z lekarzem.

Oznaczone karetki literką „S” karetki specjalistyczne są wysyłane w stanach nagłego zagrożenia życia wymagającego szybkiej interwencji lekarskiej, podania niestandardowych leków lub prowadzenia ścisłego nadzoru podczas transportu do szpitala. Zespół dwóch ratowników medycznych lub ratownikiem i pielęgniarką dowodzi lekarz specjalista.

Nowa karetka ma masę powyżej 3,5 tony, dlatego kierowcy ratownicy zatrudnieni w milickim Pogotowiu musieli zdać egzamin na prawo jazdy kategorii C. Kurs i egzamin bnył dofinansowany przez Pogotowie. – Mamy obecnie na wyposażeniu trzy nowoczesne karetki marki mercedes. Nowa karetka specjalistyczna została wyprodukowana w 2019 roku. Mamy jeszcze karetkę podstawową, w której jeździ dwóch ratowników, oraz trzecią pozostającą w rezerwie na wypadek nieprzewidzianej awarii czy też naprawy. Te dwie karetki mają odpowiednio 4 i 6 lat. Myślę, że mało które Pogotowie na Dolnym Śląsku może się pochwalić tak dobrą flotą pojazdów ratunkowych – mówi koordynator Pogotowia Ratunkowego w Miliczu dr Wojciech Radomski.

Pogotowie w Miliczu zatrudnia obecnie 28 osób, w tym 18 kierowców – ratowników medycznych, 2 ratowników medycznych, 4 pielęgniarki, 3 lekarzy (Wojciech Radomski, Robert Stepańczak, Makhaylo Zadorozhny) i kierownika administracyjnego Zbigniewa Czopka.

Pogotowie w Miliczu obsługuje powiat milicki oraz często miejscowości z powiatów oleśnickiego, trzebnickiego, rawickiego i krotoszyńskiego. Dzienne Pogotowie notuje od 1 do nawet 12 wyjazdów, a zdarzają się nawet takie dni, że ratownicy nie wyjeżdżają ani razu.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)