• Milicz
  • środa, 21 październik 2020 15:14
  •   1102

Nowe sale na porodówce

Nowe sale na porodówce
Nowe sale na porodówce © archiwum

W milickim szpitalu działa już nowa sala porodowa, z której korzystać będą pacjentki podejrzane o zachorowanie lub chore na koronawirusa. Trwają też prace nad komercyjną salą VIP oraz znieczuleniami porodowymi, które miałyby przyciągnąć do Milicza przyszłe mamy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa na oddziale ginekologiczno-położniczym milickiego szpitala powstała odrębna sala porodowa. Jest ona przeznaczona dla pacjentek z potwierdzonym zakażeniem SARS-Cov-2 lub podejrzeniem zarażenia. Sala jest odizolowana od pozostałych sal porodowych i położniczych. Wyposażona została w niezbędny sprzęt ze szpitalnych rezerw i nie wymagała dodatkowych nakładów finansowych. Sala jest już gotowa do użytku. Lekarz może w niej odebrać poród, a pacjentka będzie mogła w niej pozostać również po porodzie i karmić oraz opiekować się własnym dzieckiem.

Szpital planuje również w najbliższej przyszłości otworzyć jednoosobową salę poporodową o podwyższonym standardzie. Sala VIP ma posiadać własną łazienkę, telewizor, dodatkowe wyposażenie w szafki przyłóżkowe, szafę na ubrania, fotele do karmienie i kangurowania. Sala ma mieć charakter komercyjny, jednak na razie szczegóły finansowe nie są znane. Szpital pozyskał już znaczną część materiałów remontowych oraz sprzęt, ale sam remont musi zostać na razie odłożony ze względu na pilne potrzeby i nowe zadania szpitala dotyczące organizacji opieki nad pacjentami z Covid-19.

– Sprawa wprowadzenia znieczuleń podczas porodów jest bardzo złożona i niełatwa. Wprawdzie udało się nam zatrudnić lekarzy anestezjologów, ale do stworzenia zespołu znieczuleń porodowych niezbędne jest szkolenie personelu i obecność pielęgniarek anestezjologicznych. Znieczulenia porodów nie są standardowym działaniem anestezjologicznym, wymagają szczególnych kwalifikacji. Wprowadzenie takiego świadczenia w szpitalu jest możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii wojewódzkiego konsultanta ds. anestezjologii i intensywnej opieki medycznej. Aktualnie nie ma możliwości wprowadzenia takiego szkolenia, a ponadto priorytetem jest zapewnienie kadry w nowo utworzonych oddziałach przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19 – mówi rzecznik prasowa MCM Barbara Dominik-Doganowska. Obecnie w milickim szpitalu rodząca może skorzystać z dwóch innych znanych i stosowanych na całym świecie metod uśmierzających ból porodowy. Od roku z dużym powodzeniem funkcjonuje TENS – przez skórna stymulacja nerwowa, a od wielu lat podtlenek azotu, czyli tzw. gaz rozweselający.

W 2019 roku w milickim szpitalu urodziło się 439 dzieci. W I półroczu 2019 roku przyszło na świat 205 noworodków, a w analogicznym okresie 2020 roku – 224. Jest to tendencja wyraźnie wzrostowa i mamy nadzieję, że się nadal utrzyma. Aby zachęcić przyszłe mamy do wyboru naszego szpitala, ważny jest klimat bezpieczeństwa i stabilności, jaki staramy się tworzyć – mówi B. Dominik-Doganowska.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)