• Cieszków
  • poniedziałek, 07 grudzień 2020 10:36
  •   1379

Wodne inwestycje w Cieszkowie

Wodne inwestycje w Cieszkowie
Wodne inwestycje w Cieszkowie © archiwum

Gmina Cieszków realizuje dwie inwestycje wodne, na które pozyskała unijne dofinansowanie w ramach PROW. Wybudowano już przyłącze wodociągowe na ul. Kolejowej w Cieszkowie, a w trakcie realizacji jest budowa nowego ujęcia wody dla gminy Cieszków, które ma powstać w lesie między Biadaszką a Cieszkowem.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Z końcem listopada firma PPHU Eksport Import Władysława Skiby z Milicza zakończyła prace związane z rozbudową sieci wodociągowej o długości 563 m przy ul. Kolejowej w Cieszkowie. Dzięki tej inwestycji sieć wodociągowa została pociągnięta do gminnych działek inwestycyjnych znajdujących się za torami kolejowymi oraz do jednego z gospodarstw, które do tej pory korzystało ze studni głębinowej. Całkowita wartość robót wyniosła 68,9 tys. zł, przy czym 63 proc. kosztów pokrytych zostanie z unijnego dofinansowanie pozyskanego z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Cieszkowski samorząd realizuje także inwestycję związaną z wykonaniem nowego ujęcia wody, które ma powstać na obrzeżach Biadaszki, w lesie między Biadaszką a Cieszkowem. Miejsce to zostało wytypowane po wykonaniu badań geofizycznych, które wskazują, że właśnie w tym rejonie jest duże prawdopodobieństwo istnienia wód głębinowych.

Wykonawcą robót jest Zakład Studziennych Mariana Wójcika z Kielc. Pracownicy tej firmy wykonali odwiert rozpoznawczy do głębokości 65 m. – Podczas wiercenia określono, jakie warstwy geologiczne występują w miejscu wiercenia. Wykonano pompowanie oczyszczające z warstwy piasków drobnych występujących na poziomie od 53 do 55 m i pobrano próby wody do badań laboratoryjnych. Zlecono badania mikrobiologiczne, fizykochemiczne i technologiczne uzdatniania. Wyniki badań wody otrzymamy w pierwszej połowie grudnia – mówi sekretarz gminy Cieszków Władysław Szydełko, który dodaje, że obecnie prowadzone są prace usuwania rur osłonowych z odwiertu i jego uszczelnienie. Planowane jest drugie pompowanie oczyszczające i kolejne pobranie do badań wody z drugiego poziomu warstwy wodonośnej.

Koszt wykonania odwiertu rozpoznawczego wraz z nadzorem i sprawozdaniem hydrogeologicznym wynosi 95 tys. zł, przy czym 63 proc. tej kwoty stanowić będzie unijne dofinansowanie z PROW. Nowe ujęcie wody dla gminy Cieszków pozwoliłoby zmniejszyć ewentualne niedobory wody w okresie suszy oraz stanowiłoby zabezpieczenie przyszłego zapotrzebowania w wodę mieszkańców gminy. Obecnie gmina okresowo dokupuje wodę od sąsiedniej gminy Zduny.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)