Dziesięciolecie cyklistów z „Peletonu”
Krotoszyński Klub Turystyki Rowerowej „Peleton” powstał 3 czerwca 2009 r. Tego dnia grupa entuzjastów rowerowej z Antonim Azgierem, przewodniczącym miejscowej Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK, przyjęła uchwałę o jego powołaniu.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
– Oficjalnie zarząd okręgowy PTTK uchwała z 14 września 2012 r. powołał klub przy nim. Jednocześnie Komisja Turystyki Kolarskiej założyła do zatwierdzenia regulamin i wzór Krotoszyńskiej Odznaki Krajoznawczej – przypomina Azgier.
Od początku władze klubu, którego nazwę zaproponował Juliusz Poczta (64 l.), zabiegały o sponsorów. Pomoc finansową zaoferowała m.in. ówczesna dyrektorka oddziału BGŻ i firma rowerowa Pro Actia. Od początku 2013 r. mecenasem Peletonu jest Urząd Miejski w Krotoszynie, z którym klubowicze podpisali umowę. To magistrat sfinansował zakup strojów kolarskich, wzorowanych na strojach grupy AS z Biadek, dodając własne nadruki oraz herby miasta, powiatu i znak PTTK.
Jubileusz był okazją do podsumowań. W 2012 r. zorganizowano 6 otwartych wycieczek rowerowych po okolicach Krotoszyna z udziałem 41 turystów. Członkowie „Peletonu” uczestniczyli w rajdach i zlotach centralnych, wojewódzkich czy regionalnych. W 2013 r. Azgier otrzymał Dużą Złotą Kolarską Odznakę Turystyczną i odznakę „Za Wytrwałość”.
W 2014 r. „Peleton” zorganizował XII Wojewódzki Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. W latach 2016 i 2017 Antoni Azgier uczestniczył w rowerowym Rajdzie Wisły, a w 2019 r. Rajdzie Odra-Nysa. Inni klubowicze poznawali nowy szlak Green Velo, łączący Elbląg z Lublinem. Na rowerach zwiedzano też wybrzeże Bałtyku, oraz inne miejsca kraju.
W 2016 r. minęła druga kadencja zarządu klubu. Po rezygnacji Azgiera prezesem został Jan Grząka, a kolejnym – Kazimierz Puchała. To jemu oraz tworzących wraz z nim zarząd Jolancie Śliwickiej i Otyli Puchale przypadł zaszczyt zorganizowania jubileuszowej imprezy klubowej.
2 czerwca ośmioosobowa grupa w strojach klubowych spotkała się na Rynku, by potem przez Roszki i Raszków dojechać do restauracji „Karpiówka” w Odolanowie. Tam czekała druga, pięcioosobowa grupa, która jechała krótszą trasą. Jolanta Śliwicka każdemu uczestnikowi rajdu wręczyła dyplom i plakietkę. Następnie pierwszy prezes klubu podzielił się wspomnieniami z jego początków i przeprowadził konkurs wiedzy na ten temat.