Policjanci zlikwidowali dużą plantację marihuany
Kolejną udaną akcję w tym roku przeprowadzili nasi policjanci. Zlikwidowali sporą plantację marihuany i zapobiegli wejściu na rynek narokotyków.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Policjanci z naszego Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej w Krotoszynie na co dzień zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej w wyniku pracy operacyjnej pod koniec września zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o prowadzenie uprawy konopi indyjskich. – Z uzyskanych wcześniej przez policjantów informacji wynikało, że 33-letni mężczyzna w domu w Krotoszynie prowadzi uprawę marihuany. Policjanci ujawnili w piwnicy uprawę konopi indyjskich, znajdujących się w różnych fazach wzrostu. Jak się okazało funkcjonariusze zapobiegli wprowadzeniu na rynek prawie 4 kg marihuany o wartości rynkowej blisko 100 tys. złotych – informuje sp. Piotr Szczepaniak (39 l.), rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.
Mężczyzna usłyszał zarzut uprawy konopi innych niż włókniste, z których można byłoby uzyskać znaczną ilość środka odurzającego w postaci ziela konopi. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Decyzją sądu mężczyzna dostał środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. – Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań – dodaje rzecznik. To nie pierwsza tego typu akcja w tym roku. Dzięki bardzo dobrej pracy operacyjnej udało się w tym roku wyeliminować już sporą ilość narkotyków różnych gatunków. Wielu dilerów już spędza czas za przysłowiowymi kratkami.
Społeczność martwi jednak wciąż popyt na tego typu substancje, które wciąż znajdują swoich klientów. Tych, niestety nie brakuje. Tymczasem narkotyki uzależniają i wciąż przypominają o tym nie tylko policjanci. Warto wiedzieć, że wszystkie narkotyki, w tym również marihuana są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli niszczy cały organizm. Wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także mogą zmieniać psychikę człowieka.
Każdy narkotyk może powodować uzależnienie. Jedne mają mniejszy potencjał uzależniający, inne większy, ale uzależniają wszystkie. Uzależnienie fizyczne polega na tym, że po odstawieniu substancji psychoaktywnej dochodzi do reakcji ze strony fizjologii organizmu – pojawiają się nudności, wymioty, bóle głowy, ciągłe poszukiwanie narkotyku. Dzieje się tak dlatego, że organizm do tej pory przyzwyczajony do stałego dostarczania narkotyku przystosował się do tego i teraz bez substancji psychoaktywnej przestaje prawidłowo funkcjonować. Taki typ uzależnienia trzeba leczyć przez detoksykację.
Uzależnienie psychiczne od narkotyków powoduje, że zachwiana zostaje psychika oso-by uzależnionej. Nagle wszystko inne przestaje być ważne – liczy się tylko przyjmowanie narkotyku. Taka osoba zanied-buje wszystkie czynności życia codziennego. Oprócz tego znacznie wzrasta u niej tolerancja na narkotyk, przez co musi zażywać ciągle więcej i więcej. Leczenie tego typu uzależnienia jest bardzo trudne i odbywa się w specjalnych poradniach i grupach terapeutycznych. – Dlatego tak ważne jest rozmawianie na te tematy ze swoimi dorastającymi dziećmi, które bardzo często sięgają po pierwsze używki pod wpływem presji swojego środowiska czy namową kolegi. Warto rozmawiać – apeluje rzecznik krotoszyńskiej policji