Rusza rewitalizacja społeczna
W Ostrowie Wielkopolskim do finału zbliżają się najważniejsze inwestycje rewitalizacyjne, takie jak modernizacja Ogródków Jordanowskich, Amfiteatru w Parku Miejskim, czy Traktu od Placu Rowińskiego do ul. Kolejowej i Sukienniczej. To dobry moment na bezpośrednie przejście do społecznego wymiaru rewitalizacji.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Po wprowadzeniu – jako pierwsze miasto w Polsce – Rewitalizacyjnego Budżetu Obywatelskiego, w tym roku ostrowski samorząd wdraża kolejną innowacje – dotację dla lokalnych organizacji pozarządowych na zadania z zakresu rewitalizacji. Ten nowy element społecznej rewitalizacji wspólnie zainicjowali prezydent Beata Klimek i radny Mateusz Nycek podczas prac nad Programem Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na 2020 rok.
– To kolejna przestrzeń na oddolne pomysły działań społecznych, integracyjnych, kulturalnych czy edukacyjnych w ostrowskim środowisku, szczególnie z wykorzystaniem odnowionej infrastruktury Ogródków Jordanowskich, Amfiteatru Miejskiego, ostrowskiego „deptaku”, czy budynku Centrum Aktywności Lokalnej. Mam nadzieję, że będą one możliwe do realizacji już w II półroczu tego roku – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Konkurs ofert z zakresu rewitalizacji społecznej zostanie ogłoszony na początku czerwca, jednak ponieważ to nowość w naszym mieście, stowarzyszenia i fundacje mają teraz czas na społeczne wymaganych prawem warunków formalnych.
– Warto sprawdzić, czy statuty organizacji posiadają w zakresie działania sferę „rewitalizacji” (zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 32a) ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie). To konieczny warunek formalno – prawny ubiegania się o dotację z zakresu rewitalizacji społecznej – wskazuje radny Mateusz Nycek, przewodniczący Ostrowskiego Komutetu Rewitalizacji.
W ewentualnym dostosowaniu swojego Statutu NGO-som zainteresowanym udziałem zainteresowanym udziałem w planowanym konkursie ofert wsparcia administracyjnego udziela ostrowski Urząd Miejski:
- Biuro ds. Organizacji Pozarządowych i Polityki Senioralnej (tel. 62 58 22 516 lub 62 58 22 510, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
- Pełnomocnik ds. Rewitalizacji Miasta w Wydziale Rozwoju Miasta (tel. 62 58 22 313, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).