Nie będą odbierać deszczówki
Dziś bardzo ważne jest ograniczenie odprowadzania wód opadowych z posesji bezpośrednio do odbiorników przez ich zagospodarowanie w miejscu powstawania. Zgromadzone wody opadowe mogą być wykorzystywane m.in. do podlewania trawnika czy ogrodu.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Z takie rozwiązania chce korzystać coraz większa liczba mieszkańców gminy Krotoszyn. W wielu miejscowościach w Polsce na zbieranie deszczówki można pozyskać już dofinansowanie, gdzie tylko w latrach 2014 – 2019 na realizację tego programu przeznaczono 3 090 000 zł. W jego ramach wykonane zostały 495 instalacje. Mieszkańcy mogli liczyć na pokrycie maksymalnie połowy poniesionych przy inwestycji kosztów, a dotacja sięgała maksymalnie 5 tys. złotych.
Czy mieszkańcy gminy Krotoszyna też mogą liczyć na jakieś dotacje. Pytań od mieszkańców jest sporo. – Kiedy będzie się odbywał odbiór deszczówki i jakie kwoty będą za nie przysługiwać? – pyta jeden z mieszkańców. Kolejne pytanie dotyczy też tego kiedy woda będzie odbierana i ile będzie płacone za litr? – pyta jeden z zainteresowanych mieszkańców Krotoszyna.
Na odpowiedź burmistrza w tej kwestii nie trzeba długo czekać. – Aktualnie jest w trakcie przygotowania program udzielania dotacji na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegający na gromadzeniu wód opadowych w miejscu ich powstawania. Program realizowany będzie na terenie Miasta i Gminy Krotoszyn, a udzielana będzie dotacja na zakup i montaż zbiorników służących do zbierania wody opadowej i roztopowej z powierzchni utwardzonych. Wodę opadową gospodarować na terenie nieruchomości i nie będą ona odbierana od mieszkańców. W związku z tym Urząd Miejski w Krotoszynie nie będzie wypłacał pieniędzy za magazynowanie wód opadowych, ani jej odbierał – informuje Franciszek Marszałek (55 l.), burmistrz Krotoszyna.