Jesienne porządki
Jesienne sprzątanie chodników przy posesjach to przede wszystkim kwestia odpowiedzialności prawnej właścicieli, a nie tylko estetyki. Przechodzień, który poślizgnie się – na przykład na nieuprzątniętych liściach – i dozna jakiegoś urazu, może później żądać odszkodowania, zwrotu kosztów leczenia, a nawet wypłacania renty.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Jak pozbyć się liści, które opadły z drzew? To proste. Wystarczy je zgrabić i zebrać na kompostownik lub wyrzucić do kosza na odpady komunalne lub dostarczyć do Punktu przeładunku odpadków stałych na ul. Ceglarskiej 45 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 16:00 i w soboty od 9:00 do 14:00.
A co w sytuacji, gdy liście leżą na chodniku? Właściciel jest obowiązany zapewnić systematyczne sprzątanie chodników położonych wzdłuż nieruchomości oraz terenu na częściach nieruchomości służących do użytku publicznego – między innymi poprzez oczyszczanie z opadłych liści i innych zanieczyszczeń. Wówczas należy zgrabić i spryzmować liście na skraju chodnika od strony jezdni w sposób niezagrażający bezpieczeństwu przechodniów i pojazdów oraz nieutrudniający ruchu z zachowaniem możliwości odpływu wody do kanalizacji, co znacznie ułatwi ich odbiór przez służby miejskie.
Właściciel nieruchomości nie jest jednak obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Pozbycie się zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej należy do zarządcy drogi. Straż Miejska przypomina, że spalanie wszelkich odpadów na terenie nieruchomości – w tym również pozostałości roślinnych (np. liście, gałęzie itp.) jest zabronione.
O obowiązkach właścicieli i administratorów posesji mówi Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski z dnia 12 grudnia 2012 roku. Osoby niewywiązujące się ze swoich obowiązków muszą liczyć się z konsekwencjami. Mandat karny może wynieść do 500 zł.