Kandydaci na prezydenta

Od prezydenta RP poprzez europosłów i pośłów po muzyka rockowego, byłą aktoreczkę, biznesmenów, którym nie do końca się dobrze wiedzie, trenera fitness, bezrobotnych. Kandydaci na najważniejszy urząd w kraju sa jak Polska w przekroju.
Znajdują się w tym gronie milionerzy, których stać na wiele, ludzie z dyplomem, którzy cieszą się z rodzinnymi wakacjami nad morzem, artysta, któremu bank nie chce udzielić kredytu, są też kandydaci bez stałego zatrudnienia. Wszyscy razem reprezentują mnóstwo zawodów i sposobów zarobkowania. Pod tym względem każdy z wyborców powinien znaleźć swojego kandydata.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Udostępnij to
Już w niedziele, 10 maja 2015 roku odbędą się wybory prezydenckie 2015. W sumie w tegorocznych wyborach wystartuje 11 kandydatów. Jak wynika z art. 128 Konstytucji RP wybory prezydenckie muszą się odbyć nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. Wybory prezydenckie 2015 musiały więc wypaść pomiędzy 27 kwietnia a 22 maja. Ostatecznie zaplanowano je na 10 maja (w niedzielę, za 3 dni). Termin ten wyznaczył marszałek Sejmu. Jeśli zwycięzca nie zostanie wyłoniony w pierwszej tirze, druga odbędzie się w ciągu 14 dni od pierwszego głosowania, czyli, 24 maja. W wyborach prezydenckich 2015 ostatecznie zmierzą się: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas (PSL), Janusz Palikot (lider Twojego Ruchu), Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), Paweł Kukiz – muzyk, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz reżyser Grzegorz Braun. Od samego początku wiadomo było, że wybory prezydenckie będą starciem dwóch kandydatów – Bronisława Komorowskiego oraz Andrzeja Dudy. Bronisław Komorowski przejął obowiązki prezydenta po katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. W przedterminowych wyborach, które odbyły się w tym samym roku pokonał Jarosława Kaczyńskiego, brata śp. Lecha Kaczyńskiego. Za najmocniejszego rywala Komorowskiego uważany jest kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda. Ten 43-letni polityk to doktor nauk prawnych, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sprawował funkcję wiceministra sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Były poseł z Krakowa, były członek Trybunału Stanu, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego. (za GP) Coraz większym poparciem cieszy się również Paweł Kukiz. Kiedyś muzyk, lider zespołu „Piersi”, a dziś jako niezależny kandydat staje się nowym trybunem ludowym. Jego hasła dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) czy walki z „partiokracją” zyskują coraz więcej zwolenników. Paweł Kukiz uważany jest za bezkompromisowego antysystemowa. Zdaniem Kukiza wszystkie partie polityczne to jedno zło, to cztery PZPR-y. Ostatnie sondaże dają Kukizowi dwucyfrowy wynik.
Z rywalizacji ostatecznie odpadli m.in. Anna Grodzka, Wanda Nowicka, Adam Słomka, Kornel Morawiecki i Zenon Nowak.