• Świnków
  • wtorek, 28 sierpień 2018 10:54
  •   1293

Pierwsze dożynki za nami

Pierwsze dożynki za nami
Pierwsze dożynki za nami © Łukasz Cichy

W drugi weekend sierpnia odbyły się dożynki wiejskie w Jasnym Polu, Pogorzałkach Wielkich, Świnkowie oraz w Smolicach.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W sobotę, 11 sierpnia odbyły się dożynki wiejskie w Jasnym Polu oraz Pogorzałkach Wielkich, natomiast w niedzielę, 12 sierpnia – w Świnkowie i Smolicach.

Dożynki w Jasnym Polu (gm. Krotoszyn) odbyły się w Domu Strażaka. Rozpoczęły się one od mszy świętej polowej, którą odprawił proboszcz kobierskiej parafii pw. św. Wojciecha ks. Ryszard Dziamski. Następnie był poczęstunek dla zaproszonych gości, a potem wspólna zabawa.

Bardziej świecki i nieoficjalny charakter miały dożynki w Pogorzałkach Wielkich (gm. Koźmin Wlkp.). Mimo tego, że wieś jest mała, mieszkańcy wspólnie spotkali się, by dziękować za tegoroczne plony i spędzać czas we własnym gronie.

W niedzielę, 12 sierpnia odbyły się dożynki wiejskie w Świnkowie oraz Smolicach.  W Świnkowie (gm. Krotoszyn), rozpoczęły się one od mszy św., którą odprawił ks. Jacek Piekielny, proboszcz parafii św. Wojciecha w Jankowie Zaleśnym (pow. ostrowski). Następnie odbyły się występy artystyczne nawiązujące do lokalnych tradycji obrzędowych.

W Smolicach (gm. Kobylin) dożynki zorganizowały trzy sołectwa kobylińskie – Raszewy, Smolice i Zdziętawy. Atrakcją imprezy był koncert zespołu „Magnet”. Dożynki, zwane inaczej Świętej Plonów, a nawet Wieńcami, są tradycyjnym świętem ludowym, które praktycznie w niezmienionej formie przetrwało na terenach wiejskich i jest hucznie obchodzone przez mieszkańców.

Uroczystość połączona jest z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Obecnie imprezy dożynkowe mają charakter religijny, świecki oraz ludowy. Uroczystość powiązania jest zwykle z zabawą z okazji zakończenie zbiorów.

O kolejnych dożynkach, które odbyły się 15 sierpnia oraz w ubiegłym weekend napiszemy w kolejnych artykułach.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)