• Rozdrażew
  • czwartek, 30 sierpień 2018 11:44
  •   1084

O Rozdrażewskich i Rozdrażewie

O Rozdrażewskich i Rozdrażewie
O Rozdrażewskich i Rozdrażewie © archiwum

W sobotę, 8 września odbędzie się konferencja pn. „Rozdrażewscy i Rozdrażew, możni panowie i ich gniazdo”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Gminna Biblioteka Publiczna w Rozdrażewie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wydarzenie wspiera wiele instytucji, takich jak Gmina Rozdrażew, parafie św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie i Rozdrażewie, św. Michała w Benicach czy miejscowa szkoła podstawowa.

Jak podkreślają organizatorzy, Rozdrażewscy herbu Doliwa to jeden z najznaczniejszych wielkopolskich możnowładczych rodów, którego przedstawiciele w XVI i XVII w. zajmowali się wysokie stanowiska nie tylko w kraju, ale i w Europie. Niektóre źródła podają, że przez ponad 400 lat (od 1270 r.) byli właścicielami Rozdrażewa i okolicznych miejscowości.

Lista miast i wsi które należały do Rozdrażewskich od XIV do XVII w. jest długa, były to m.in. miasta i wsie: Krotoszyn, Koźmin Wlkp., Rozdrażew, Benice, Lutogniew, Gogolewo czy Nowe Miasto.

Rozdrażew jest uznawany za rodowe gniazdo Rozdrażewskich. Pierwszym Doliwą, który przyjął od nazwy miejscowości nazwisko Rozdrażewski, był Jarosław (ok. 1422-1467/1468) – miecznik i podkomorzy kaliski.

Wśród potomków należy wymienić: Jana Rozdrażewskiego (†1527/28) – kasztelana kamieńskiego i międzyrzeckiego; Stanisława Rozdrażewskiego (†1564) – kasztelana Rogozińskiego; Hieronima Rozdrażewskiego (†1600) – biskupa kujawskiego, dyplomatę, mecenasa sztuki; Stanisława Rozdrażewskiego (†1619) – jezuitę i rektora Kolegium Jezuitów w Pułtusku; Jana Rozdrażewskiego (†1585) – marszałka dworu królowej Elżbiety Austriackiej; Jana Rozdrażewskiego (†1600) – podkomorzego, kasztelana poznańskiego, dziedzica Krotoszyna; Jana Rozdrażewskiego (†1628) – krajczego królowej Konstancji Habsburżanki, starostę odolanowskiego, dziedzica Krotoszyna; Jakuba Hieronima Rozdrażewskiego (†1662) – kasztelana kaliskiego, wojewodę inowrocławskiego, dziedzica Krotoszyna.

Wymienieni powyżej są przedstawicielami linii rozdrażewsko-pomsdorfskiej i krotoszyńskiej, obok której występowała także linia nowomiejska. Konferencja ma zwrócić uwagę historyków i lokalnych społeczności na dzieje tego niezwykłego rodu. W czasie spotkania referaty wygłoszą wybitni naukowcy, specjaliści w zakresie historii średniowiecznej Polski, archeologii, genealogii i mineralogii, którzy reprezentują wiele uczelni wyższych. Są wśród nich m.in. profosowie Tomasz Jurek, Maciej Pawlikowski, Janusz Tomala oraz Jan Wroniszewski.

Konferencja odbędzie się 8 września w sali wiejskiej w Rozdrażewie. Wszystkie referaty zostaną opublikowane w materiałach pokonferencyjnych. Spotkanie budzi duże zainteresowanie wśród znawców i pasjonatów historii. Swój udział zapowiedzieli m.in. prof. dr hab. Ryszard Grybiel, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi i Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)