• Kobylin
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019 09:52
  •   707

Tajemnice wsi gminy Kobylin

Tajemnice wsi gminy Kobylin
Tajemnice wsi gminy Kobylin © Sebastian Kalak

W piątek, 18 stycznia, kobylińska biblioteka zorganizowała spotkanie ze Sławomirem Pałaszem, autorem książki „tajemnice wsi gminy Kobylin. Zarys dziejów”. Autor skupia się w tej publikacji na historii poszczególnych wiosek z terenu gminy Kobylin.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Sławomir Pałasz jest absolwentem Liceum Medycznego im. Hanny Chrznowskiej w Ostrowie Wielkopolskim z dyplomem pielęgniarza. Ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra teologii. Wielokrotnie w swoich artykułach podejmował tematykę związaną z publiczną służbą zdrowia i pracą szpitali w Krotoszynie oraz Miliczu.

Opracował ponad 30 publikacji promocyjno-informacyjnych i historycznych, przygotowanych na zlecenie gmin, organizacji społecznych, firm i parafii. Jest autorem książki historycznej „Zduny. Szkice z historii miasta i okolic”. Od niedawna pełni funkcję rzecznika prasowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie.

– Chełkowscy w Starymgrodzie i Kuklinowie, Przyłuscy w Starkówcu i Łagiewnikach, Rembowscy w Wyganowie, Umińscy w Smolicach… - to tylko najbardziej znane rodziny, do których na przestrzeni wieków należy wioski z terenu obecne gminy Kobylin. Czytelnik znajdzie o nich w tej książce wiele informacji, podobnie jak o mieszkańcach tych wiosek. Wiele fanów nie było dotąd opisywanych. Odkrywamy więc część tajemnic. Jakie zwierzęta hodowano w XVII w. w Raszewach? Co takiego zrobił w 1655 r. Jędrzej Gebel, owczarz z Rojewa, że trafił za kratki? Dlaczego tak długo budowano w XIX w. plebanię w Smolicach? W której wiosce gromadziła się szlachta na pospolite ruszenie? To tylko część pytań, na które odpowiadamy w tej książce – czytamy we wstępie publikacji „Tajemnice wsi gminy Kobylin”.

Przy pisaniu dzieł autor korzystał z 241 dokumentów, 179 opracowań, pozycji książkowych, artykułów prasowych, 440 regestrów z Tek Dworzaczka. W książce jest 1 tys. 965 przypisów, 22 fragmenty map, 3 szkice sporządzone na podstawie map, 23 dokumenty oraz 128 fotografii.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.