• Krotoszyn
  • poniedziałek, 22 kwiecień 2019 12:00
  •   1259

PGKiM inwestycje w instalacje proekologiczne

PGKiM inwestycje w instalacje proekologiczne
PGKiM inwestycje w instalacje proekologiczne © archiwum

Instalacja do przetwarzania osadu zostanie wybudowana na oczyszczalni ścieków w Krotoszynie. Da to możliwość pozyskania nawozu mineralnego i czerpania zysków z jego sprzedaży. Obok stanie mini farma fotowoltaiczna, która ma przynieść oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, sięgające nawet 100% produkcji wytwarzanego nawozu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ponad 2 mln 300 tys. zł warta jest nowa inwestycja Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie. To budowa instalacji do przetwarzania osadu na oczyszczalni ścieków. Stanąć mają tam również ogniwa fotowoltaiczne. – Zadanie w ponad 60% finansowane jest przy użyciu środków z Unii Europejskiej. Jej realizacją zajmuje się forma „Hydro-makro” z Jarocina. Natomiast planowany termin zakończenia inwestycji to sierpień tego roku – wyjaśnia Marcin Jamry, prezes PGKiM w Krotoszynie.

Wspomniane ogniwa fotowoltaiczne, które zostaną zamontowane na oczyszczalni przy ul. Słonecznej, a będzie ich ponad 160, pozwolą na okrojenie wydatków i produkcję energii elektrycznej z promieni słonecznych i wykorzystanie jej na cele własne. Wartość tej części zadania to ponad 200 tys. zł. – Dobrze zaprojektowany system paneli fotowoltaicznych pozwala w znaczny sposób obniżyc rachunki za energię, a w przypadku naszego zakładu, to wydatki stanowiące sporą część budżetu – wyjaśnia prezes krotoszyńskiego PGKiM. I dodaje. – Dzięki oszczędnościom w tym segmencie, można będzie wesprzeć w większym wymiarze inne inwestycje, które mamy w planach.

Z kolei montaż odpowiednich instalacji jest przygotowaniem do produkcji osadów na oczyszczalni ścieków, które w dalszym procesie będą zagospodarowane na nawóz. – Budowana instalacja w zakresie gospodarki osadowej ma zapewnić optymalne rozwiązanie pod względem kosztów i ostateczne przekształcenia osadów na produkt, który będzie można wykorzystać w rolnictwie zgodnie z ustawą – wyjaśnia Jamry. Odbiorcami pozyskanego nawozu mają być przede wszystkim rolnicy. – Wcześniej zgromadzony osad zostanie poddany specjalistycznym badaniom, by później w postaci nawozu, mógł być sprzedawany gospodarzom. To świetny materiał do nawożenia wszelkich gleb czy to na polach, czy na działkach rekreacyjnych – zachęca prezes PGKiM.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)