• Krotoszyn
  • środa, 22 maj 2019 12:13
  •   1288

Otwarto punkt pomocy pokrzywdzonym

Otwarto punkt pomocy pokrzywdzonym
Otwarto punkt pomocy pokrzywdzonym © Sebastian Kalak

O plusach powstania w Krotoszynie punktu Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwie mówi ks. Sylwester Sowizdrzał oraz dyrektorka OOPPP, Magdalena Kowalska.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W czwartek, 9 maja w krotoszyńskim Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie mówiono o nowej formie pomocy ofiarom przestępstw i ich świadkom, oferowanej przez państwo. 6 maja w budynku naszego PCPR rozpoczął działalność lokalny punkt pomocy pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw i ich rodzinom. Punkt jest jedną z ośmiu placówek prowadzonych przez kaliski OOPPP. Utworzono go w ramach współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

W ośrodku można będzie korzystać z porad prawnych, pomocy psychologicznej i psychiatrycznej oraz wsparcia tłumaczy języków obcych i migowego. W ofercie jest też pomoc materialna, czyli opłacanie zakupu żywności, odzieży, sprzętu rehabilitacyjnego, leków, remontów mieszkań, czynszu, wypoczynku dzieci i młodzieży, żłobków, przedszkoli, kursów, szkoleń związanych z przekwalifikowaniem zawodowym itd.

Dodatkowo w Kaliszu istnieje przy OOPPP mieszkanie interwencyjne. Wszelka pomoc specjalistyczna i materialna dotyczyć będzie wyłącznie pokrycia szkód poniesionych w wyniku przestępstwa lub bycia jego świadkiem. – Należy pamiętać, by zgłosić się do nas w ciągu najdalej 5 lat od przestępstwa. Pomoc kierowana jest dla każdego – bez względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. Chodzi o Polaków i obcokrajowców żyjących na terenie RP – poinformowała dyrektorka. Wsparcie dostaną osoby dotknięte przestępstwami przeciwko mieniu, zdrowiu, życiu. Chodzi też o lichwę, przestępstwa alimentacyjne, komunikacyjne, bankowe, na tle seksualnym – o wszelkie szkody wyrządzone przez pojedyncze osoby, instytucje i inne podmioty.

W punkcie należy wypełnić odpowiedni wniosek oraz okazać się dokumentami potwierdzającymi wystąpienie przestępstwa. W szczególnych wypadkach, np. przy pomocy domowej, wystarczy oświadczenie. W ciągu 7 dni wniosek zostanie zweryfikowany, a niezwłocznie po jego zatwierdzeni pokrzywdzeni otrzymają pomoc.

– Ośrodek jest odpowiedzią na potrzebę wprowadzenia jednolitych standardów pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem świadkom przestępstw oraz ich najbliższych – stwierdził ks. Sowizdrzał ze Zgromadzenia Orionistów, założonego przez ks. Alojzego Orione, a pracującego wśród ubogich, bezdomnych i odtrąconych przez społeczeństwo. Prowadzi ono także działalność wychowawczą i misyjną. Kapłan podał zatrważające statystyki. W Wielkopolsce w roku 2016 doszło do 61 705 przestępstw, a w 2018 r. do 57 485.

Na subregion kaliski zabezpieczono w budżecie państwa na różne formy w okresie funkcjonowania projektu, tzn. do końca 2021 r., 4 mln 200 tys. zł. Punkt w Krotoszynie czynny będzie we wtorki i czwartki od godz. 15:30 do 19:30.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)