85-lecie OSP Chwaliszew
W minioną niedzielę, 4 czerwca, odbyły się uroczystości związane z 85-leciem Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaliszewie. Był to idealny moment na wręczanie odznaczeń i podziękowań dla ochotników.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie nr 238/41/2017 z dnia 6 kwietnia, za zaangażowanie i wspieranie działalności związku oraz członków ochotniczych straży pożarnej, za całokształt działalności służący niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi oraz za udział w działaniach ratowniczych na terenie własnej miejscowości oraz całej gminy Krotoszyn a także powiatu krotoszyńskiego i gminy ościennych. „Złotym Znakiem Związku OSP RP” odznaczony zostaje dh Zbigniew Ciepły.
Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” wyróżnieni zostają druhowie Jan Czajka, Wojciech Florkowski, Józef Florkowski i Kazimierz Zmyślony. Srebrnym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał druh Jacek Ciepły. Odznaką „Strażak wzorowy” wyróżnieni zostają druhny i druhowie: Natalia Kubiak, Karolina Bajodek, Mateusz Śliwiński, Rafał Kłopocki, Jarosław Sobański, Mateusz Grenda, Adrian Zmyślony, Piotr Filipczak, Krzysztof Florkowski i Patrycja Grenda.
Ochotnicza Straż Pożarna w Chwaliszewie powstała 14 lutego 1932 roku na zebraniu wiejskim w lokalu Sylwestra Kołodziejczyka. Nowo powstałą straż liczyła wówczas 27 członków. Na wyposażeniu była czterokołowa sikawka konna i dwa beczkowozy dwukołowe konne. OSP brała udział w akcjach pożarniczych i zawodach strażackich aż do wybuchu II wojny światowej. W czasie okupacji w latach 1939-45 przynależność do straży pożarnej była obowiązkiem każdego mężczyzny od 18 do 60. roku życia. Ma jednej ze zbiórek niemieckich komendant pobił druha Tomasza Sikorę i oddał go policji niemieckiej. Druh Sikora został zamordowany w więzieniu 2 sierpnia 1942 roku. Po wyzwoleniu w 1945 roku ponownie powołano Ochotniczą Straż Pożarną. Liczyła wówczas 32 członków. W 1957 roku OSP w Chwaliszewie obchodziła jubileusz 25-lecia. W roku 1959 jednostka Straży Pożarnej otrzymała wyremontowany budynek na strażnicę oraz pierwszą motopompę M-400. W oku 1982 OSP otrzymała nową motopompę M-800. W tym samym roku jednostka obchodziła 29 mają 1983 roku jednostce został uroczyście nadany nowy sztanader przez władze związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu. Po śmierci druha Kazimierza Filipczaka nowym prezesem zostaje wybrany Mieczysław Szulc Jednostka w 1994 roku otrzymało samochód „Nysa” od Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. W 1998 roku rozpoczęto budowę nowej remizy strażackiej. 50-lecie istnienia. W 2002 roku jednostka obchodziła 70-lecie istnienia oraz otrzymała odznaczenie sztandaru srebrnym medalem. 24 września 2006 roku odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowej remizy oraz wyposażono jednostkę w samochód ratowniczo-gaśniczy marki STAR 244. 8 lipca 2007 r. jednostka obchodziła 75-lecie istnienia i odznaczenia jednostki złotym medalem za zasługo dla pożarnictwa. W 2008 roku jednostka otrzymała samochód ratowniczo-gaśniczy marki JELCZ 315. W 2010 roku OSP Chwaliszew zorganizowało akcje oddawania krwi pt. „Krew dla Mileny”, dziewczynki z Chwaliszewa, w które udział wzięło bardzo dużo osób. W V edycji program „Ognisty ratownik – gorąca krew” OSP zajęła III miejsce w okręgu wielkopolskim PCK. W tym samym roku została również odnowiona sikawka konna. W 2014 roku jednostka 17 razy wyjeżdżała do zdarzeń. Druhowie brali udział w turnieju Piłki Halowej w Krotoszynie o puchar burmistrza i prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Krotoszynie. 19 czerwca 2016 roku odbyły się IV Powiatowe Zawody Sikawek Konnych w Baszkowie. Udział w zawodach brały dwie drużyny. Męska wywalczyła 5 miejsce, natomiast żeńska wywalczyła 2 miejsce i wywalczyła udział w 13 Europejskich i 16 Krajowych Zawodach Sikawek Konnych. W 2016 roku 7 druhów wykonało tor ćwiczeniowy na Zawody Sikawek Konnych. W chwili obecnej OSP Chwaliszew posiada 100 członków. W tym 7 honorowych oraz 16 członków do lat 18.