Dodatkowy egzamin dla słabych uczniów
Uczniowie gimnazjum powinni szczególnie mocno przykładać się do nauki. Jeśli nie zdadzą, reforma cofnie ich do podstawówki. A tam… po raz drugi będą musieli zdać egzamin kończący szkołę podstawową!
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
– Uczniowie, którzy nie otrzymali promocji do klasy kolejno wyższej dotychczasowego gimnazjum, będą musieli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Po spełnieniu tego warunku otrzymają świadectwo ukończenia 8-letniej szkoły podstawowej – wyjaśnia Łukasz Trawiński z biura prasowego MEN. To obowiązkowy zewnętrzny sprawdzian, którego wyniki będą stanowiły jedno z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Ale gimnazjaliści, którzy w tym roku nie otrzymali promocji do II klasy, podobny sprawdzian zdawali na zakończenie sześcioletniej szkoły podstawowej.
Więc do zewnętrznego sprawdzianu będą musieli przystąpić po raz drugi. Wątpliwości ma w tej sytuacji rzecznik praw obywatelskich. – Analizujemy problem, ale wydaje się, że przyjęte rozwiązania mogą negatywnie wpływać na realizację prawa do nauki gwarantowanego w konstytucji – podkreśla Agnieszka Grzelak z biura rzecznika praw obywatelskich.
Tym razem że z powodu reformy problemy za ostatnimi rocznikami gimnazjów mogą się ciągnąć również w szkole średniej. Uczeń III klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, który w roku szkolnym 2021/2022 nie ukończy tej szkoły, 1 września 2022 r. stanie się uczniem klasy III czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Oznacza to, że przed nim będą jeszcze dwa lata nauki zamiast jedynie roku.