• Powiat krotoszyński
  • piątek, 29 czerwiec 2018 11:39
  • 42 zdjęć
  •   1181

Bardzo uroczyste obchody Bożego Ciała

Bardzo uroczyste obchody Bożego Ciała
Bardzo uroczyste obchody Bożego Ciała © Sebastian Kalak

W czwartek, 4 czerwca w całym powiecie obchodzono Święto Bożego Ciała. Zobacz naszą fotorelację z procesji w Krotoszynie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Boże Ciało to jedno z najwyraźniejszych świąt w Kościele rzymskokatolickim. W Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Boże Ciało ustanowione jako święto w 1264 roku przez papież Urbana IV, a papieża Jan XXII wprowadził je do kalendarza liturgicznego w całym Kościele.

Warto poświecić trochę miejsca na przypomnienie historii tego święta i zastanowić się dlaczego jest tak ważne. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia tego święta były objawienia błogosławionej Julianny z Cornillon.

Po ich wpływem biskup Robert ustanowił w 1246 roku święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege. Papież Urban IV bullą „Transiturus” z 1246 roku ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele rzymskokatolickim, między innymi jako „uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu”.

Jest to święto niezwykle ważne dla katolików. Uroczystość Bożego Ciała rozpoczynają się mszą świętą, po której wierni w procesji ulicami miast i wsi przechodzą do czterech ołtarzy. Cztery ołtarze symbolizują z kolei cztery strony świata. Z jednej strony publicznie oddajemy część Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie, z drugiej natomiast zapraszamy go też do swoich domów, do swojego życia.

Prosimy o to, żeby nam błogosławił przez cały rok, żeby uświęcał nasze życie prywatne i zawodowe. Z tych właśnie powodów jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele rzymskokatolickim.

W swojej istocie święto Bożego Ciała dotyka najistotniejszej tajemnicy naszej wiary, którą uroczyście celebrujemy. Wiara w obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Niektórzy Polacy w Boże Ciało dekorują swoje domy, wystawiając w oknach różne religijne obrazy lub girlandy kwiatowe. Ulice, którymi podąża procesja, często także są poobwieszane kwiatami i innymi dekoracjami.

W większych miastach każdy kościół parafialny ma własną procesją i odbywają się one o różnych porach dnia. Niektórzy wierzą, że sam Jezus spaceruje po kwiatach rozrzuconych na ulicach, a inni nawet zrywają dla siebie cześć dekoracji kwiatowych ołtarza w nadziei, że roślina ta przyniesie im szczęście.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)