• Powiat krotoszyński
  • środa, 19 wrzesień 2018 07:24
  • 1 zdjęcie
  •   861

Segregacja odpadów – oddziel to, co można odzyskać

Segregacja odpadów – oddziel to, co można odzyskać
Segregacja odpadów – oddziel to, co można odzyskać © archiwum

Rozpoczynamy cykl artykułów, w których postaramy się przybliżyć mieszkańcom, jak wygląda prawidłowa segregacja odpadów, zgodnie z „nowym” systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, który obowiązuje od lipca 2013 r.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonane z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych zaczyna się w domu i powinna być oparta o zasady określone m.in. w regulaminie utrzymania czystości i porządku. Segregowanie odpadów jest bardzo proste – oddzielamy surowce od śmieci, które nie nadają się powtórnego przetworzenia. Zbieramy razem jedynie te rodzaje odpadów, które cechują się takimi samymi właściwościami i charakterem. Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych.

 ŻÓŁTE WORKI/POJEMNIKI  przeznaczone są do tworzyw sztucznych i metali. Do tych worków/pojemników najczęściej trafiają tylko puste opakowania po żywności, zgniecione butelki z tworzyw sztucznych (PET) oraz puste opakowania po kosmetykach/środkach czystości.

Należy pamiętać, że powinny tam trafić również: puszki metalowe i aluminiowe po napojach i żywności (np. puszki po konserwach, po karmie dla zwierząt, zakrętki od słoików), odpady wielomateriałowe (to opakowania wykonane z co najmniej dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych, jak np. kartony po produktach mlecznych oraz sokach), plastikowe worki, reklamówki oraz inne folie.

Najczęściej popełniane przez mieszkańców błędy to wrzucanie do żółtych worków/pojemników: części samochodowych, zdekompletowanych odpadów wielkogabarytowych (obudów po sprzętach AGD/RTV), styropianu i tworzyw piankowych, zabawek, zabrudzonych opakowań (po smarach, olejach samochodowych), opakowań po aerozolach, leków czy sztucznych kwiatów, rur PCV.

Zbieranie osobo każdej frakcji, tj. papieru, szkła, tworzyw sztucznych i metali, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać surowce do ponownego przetworzenia.

W następnym artykule kolejna porcja informacji na temat segregacji odpadów.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.