• Cieszków
  • wtorek, 23 październik 2018 10:46
  •   925

Ignacy Miecznikowski nadal wójtem

Ignacy Miecznikowski nadal wójtem
Ignacy Miecznikowski nadal wójtem © archiwum

Już w pierwszej turze urząd gminy Cieszków zapewnił sobie pełniący tę funkcję do 16 lat Ignacy Miecznikowski. Zdobył on 1 266 głosów, czyli prawie o 400 więcej niż jego kontrkandydat Piotr Zajiczek. Znany jest już także skład nowej Rady Gminy Cieszków. Największą niespodzianką jest brak w nowej Radzie obecnego jej przewodniczącego Wojciecha Bajodka.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Urzędujący od 16 lat wójt Ignacy Miecznikowski (PSL) zwyciężył z jedynym kontrkandydatem do najwyższego urzędu w gminie – Piotrem Zajiczkiem (KWW Gminy Cieszków). Do zwycięstwa w pierwszej turze potrzebne było zdobycie co najmniej 50 proc. wszystkich oddanych głosów. Na Ignacego Miecznikowskiego zagłosowało 1 266 osób (58,48 proc.), w tym 772 osoby w Obwodzie Komisji Wyborczej nr 1 z siedzibą w Szkole Podstawowej w Cieszkowie, 171 osób w Obwodzie Komisji Wyborczej nr 2 z siedzibą w świetlicy wiejskiej w Trzebicku oraz 323 osoby w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 3 z siedzibą w Szkole Podstawowej w Pakosławsku.

Kontrkandydat Piotr Zajiczek uzyskał 899 głosów (41,52 proc.,), w tym 540 głosów w Cieszkowie, 163 w Trzebicku oraz 196 w Pakosławsku. W latach 1998-2018 Piotr Zajiczek zasiadał w Radzie Powiatu Milickiego, a w obecnych wyborach kandydował jedynie na wójta gminy Cieszków.

O mandat radnego ubiegało się 32 kandydatów z 4 komitetów wyborczych. W nowej cieszkowskiej Radzie Gminy wybranej głosami wyborców 21 października zasiadać będzie 15 osób, w tym, 10 radnych reprezentować będzie Polskie Stronnictwo Ludowe, 2 radnych wywodzi się z KWW Gminy Cieszków, 2 osoby są przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, a 1 radny uzyskał mandat z ramienia KW Dominik Kaczmarek.

W nowej Radzie Gminy zasiadać będzie 9 dotychczasowych radnych: Robert Pluciński, Rozalia Kindrat, Mieczysław Buta, Bogdan Mujta, Joanna Jasińska, Rafał Gembarowski, Jan Dwojak, Marcin Mruk, Rafał Janas. Nowicjuszami w radzie będą: Lidia Romanowicz, Maciej Kulesiak, Jerzy Szczepański, Urszula Wysogląd i Karol Krawiec. Po latach przerwy wraca Jarosław Piecuch.

Porażkę w wyborach odniosły 3 osoby, które piastowały stanowiska w minionej kadencji: Stanisław Stanowski, Wojciech Bajodek i Andrzej Darowski. Z kandydowania na radnych gminnych zrezygnowali natomiast Janusz Kęsy i Zbigniew Mroczek.
Wyborcy głosowali w 15 jednomandatowych okręgach, a więc z jednego okręgu wybierany był tylko jeden radny. W okręgu nr 1 zwyciężył Robert Pluciński (PSL), uzyskując 95 głosów. W okręgu nr 2 kontrkandydatów pokonała Lidia Romanowicz (KWW Gminy Cieszków), którą poparło 87 mieszkańców. W okręgu nr 3 wygrała Joanna Jasińska (PSL), na którą głos oddało 88 osób. Pokonała ona swojego kontrkandydata o przysłowiowy włos, czyli jeden głos. W okręgu nr 4 wygrał sołtys Cieszkowa Bogdan Mujta (PSL), na którego zagłosowało 69 mieszkańców. W okręgu nr 5 także o jeden głos wygrał Jarosław Piecuch (PSL), na którego zagłosowało 62 mieszkańców. W okręgu nr 6 zwyciężyła Urszula Wysogląd (PSL), którą poparły 62 osoby. W okręgu nr 7 największe poparcie w liczbie 62 głosów uzyskał Maciej Kulesiak (KWW Gminy Cieszków). W okręgu nr 8 zwyciężył Karol Krawiec (KW D. Kaczmarek) – 56 głosów. W okręgu nr 9 radnym został Mieczysław Buta (PSL), na którego zagłosowało 83 wyborców. Zwycięzcą w okręgu nr 10 został Marcin Mruk (PSL), na którego oddano 80 głosów. W okręgu nr 11 nie przeprowadzono wyborów na radnego, gdyż startowała tam tylko jedna kandydatka Rozalia Kindrat (PSL), która już przed wyborami miała zapewniony mandat radnej. W okręgu nr 12 wygrał sołtys Słabocina Jerzy Szczepański (PSL), na którego głos oddano 77 mieszkańców. W okręgu nr 13 najwięcej, bo 62 głosy, uzyskał Jan Dwojak (PiS), i to on reprezentował będzie mieszkańców w radzie. W okręgu nr 14 zwyciężył Rafał Janas (PSL), na którego zagłosowało 113 mieszkańców (najlepszy wynik do rady Gminy w Cieszkowie). W okręgu nr 15 mandat zaufania otrzymał sołtys Trzebicka Rafał Gembarowski (PiS), którego poparło 112 osób.

Frekwencja w wyborach w gminie Cieszków wyniosła 63,57 proc. i była najwyższa w powiecie milickim. W gminie Krośnice wyniosła 59,66 proc. W wyborach na wójta gminy Cieszków wzięło udział 2 215 z 3 737 uprawnionych wyborców. Oddano w sumie 2 165 głosów ważnych oraz 51 głosów nieważnych. W głosowaniu do Rady Gminy wzięło udział 2 090 z 3 737 uprawnionych wyborców. Oddano w sumie 3 036 ważnych oraz 46 głosów nieważnych.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)