• Krotoszyn
  • wtorek, 05 marzec 2019 10:17
  •   661

Nowy kierownik oddziału onkologicznego

Nowy kierownik oddziału onkologicznego
Nowy kierownik oddziału onkologicznego © archiwum

Oddział Onkologii Klinicznej w Krotoszynie ma nowego kierownika. Został nim dr n. med. Krzysztof Rożnowski z Poznania. Od 26 lat zajmuje się leczeniem nowotworów, specjalizuje się w leczeniu raka przewodu pokarmowego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Krzysztof Rożnowski jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej m. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Dyplom lekarski uzyskał w 1992 r. Po studiach rozpoczął pracę na Oddziale Chemioterapii Szpitala Klinicznego Przemieniania Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (1993-2006). Pomiędzy 2003 a 2015 był również nauczycielem akademickim w Katedrze i Klinice Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Doktoryzował się pracą poświęconą zależnościami pomiędzy mutacjami genów naprawczych a predyspozycjami do zachowania na raka piersi u kobiet. Poza wykryciem i opisaniem po raz pierwszy mutacji w genie NBS, zwiększającej ryzyko zachorowania na raka piersi, w swojej pracy doktorskiej wykazał większą skuteczność chemioterapii w tej grupie chorych. Dr Rożnowski jest autorem wielu artykułów naukowych dotyczących onkologii, publikowanych w polskich i angielskojęzycznych magazynach lekarskich.

Należy do Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. W kolejnych latach pracy dr Rożnowski był ordynatorem Oddziału Onkologicznej Klinicznej i dyrektorem medycznym Centrum Medycznego Małgorzata w Śremie, a po zakończeniu jego działalności ordynatorem Śremskiego Ośrodka Onkologicznego Bona Spe, również w Śremie. – Kiedy rozpoczynałem pracę, onkolodzy dysponowali zaledwie kilkoma cytostatykami, którymi leczono chorych na raka – mówi Krzysztof Rożnowski. – Miałem jednak przeświadczenie, ze ta dziedzina medycyny będzie się rozwijać i będzie można wiele dobrego zrobić dla chorych. Wybór specjalizacji był więc świadomy. Wiedziałem, ze będzie to trudne zadanie, ale potraktowałem je jako wyzwanie. Gdy przyszedł czas, by wyspecjalizować się w leczeniu konkretnych nowotworów, z tych samych powodów zainteresowałem się leczeniem nowotworów przewodu pokarmowego – jelit oraz żołądka.

Dzisiaj onkologia dysponuje szerokim wachlarzem leków. Nieustannie prowadzone są badania w zakresie nauk podstawowych, dzięki którym poznajemy coraz lepiej naturę komórki nowotworowej, mechaniczny jej powstawania i funkcjonowania, co pozwala konstruować coraz skuteczniejsze leki. Onkologia dysponuje też coraz skuteczniejszymi sposobami zapobiegania powstawania nowotworów oraz ich wczesnego wykrywania. Również znaczący rozwój radioterapii oraz chirurgii onkologicznej pozwalają na uzyskanie coraz lepszych wyników leczenia pacjentów chorujących na nowotwory.

Według nowego kierownika oddziału mamy wprawdzie do czynienia z dramatycznym wzrostem liczby zachorowań na raka, ale dzięki postępowi medycyny coraz większa liczba chorych może być wyleczona, a u pozostałych uzyskuje się znaczące wydłużenie życia z zachowaniem jego dobrej jakości.

Doktor podaje przykład chorych z rozsianym rakiem jelita grubego. Kilkadziesiąt lat temu tacy ludzie przeżywali średnio 3-6 miesięcy. Dzięki wprowadzeniu coraz skuteczniejszych leków, dających mniej efektów ubocznych, oraz współpracy interdyscyplinarnej dzisiaj chorym z rakiem jelit, po zastosowaniu kompleksowego leczenia, można przedłużyć życie do 3-4 lat.

– Wiele nowotworów w stadium rozsiewu z chorób śmiertelnych, na które dawnej umierało się bardzo szybko, stało się chorobami przewlekłymi. Mimo że nie można ich całkowicie wyeliminować z organizmu, dzięki stałemu przyjmowaniu leków nie muszą one prowadzić do śmierci. Skuteczne leczenie pozwala znacząco przedłużyć życie i zminimalizować dolegliwości takie jak ból – stwierdza onkolog, dodając, że w wielu przypadkach nowotworów wcześnie wykrywanych, nieposiadających przerzutów, współczesna onkologia pozwala na całkowite wyleczenie.

Doktor Rożnowski podkreśla, że leczenie onkologiczne to leczenie zespołowe, w którym bierze udział zarówno pacjent, jak i zespół lekarzy różnych specjalizacji: onkologów, radioterapeutów, patologów, chirurgów, radiologów, farmaceutów, a także dietetyków, psychologów czy psychiatrów. – Zawsze traktuję pacjenta jako istotnego członka naszego zespołu terapeutycznego. Chory powinien wiedzieć jak najwięcej o swojej chorobie, jej naturze zaawansowaniu i rokowaniu, ale także o możliwych formach leczenia, szansach na wyzdrowienie lub przedłużenie życia. Powinien też świadomie zgadzać się na zastosowanie określonej metody leczenia. Jeśli chce skonsultować naszą diagnozę i sposób leczenia z innym specjalistą, nie mam nic przeciwko. Do każdego chorego należy podchodzić indywidualnie. Jeśli to konieczne, trzeba stopniować informacje o jego stanie zdrowia i rokowaniu – oznajmia Rożnowski.

Onkolog przyznaje, iż czasem zdarza się, że pacjent nie chce wiedzieć, jaki jest jego stan zdrowia i jakie są rokowania. Jeśli wyrazi to zdecydowanie, w danym momencie, zdaniem Rożnowskiego, nie należy mu udzielać takich informacji. Trzeba być jednak gotowym, by na każdym etapie leczenia przekazać choremu aktualną informację o jego stanie zdrowia.

– Z mojego doświadczenia wynika, że pacjenci, którzy początkowo nie chcą wiedzieć, jaki jest stan ich zdrowia, i mówią: „pan doktor najlepiej wie, jak mnie leczyć, proszę to robić”, po jakimś czasie sami domagają się informacji o swojej chorobie. Oznacza to, że w tym momencie są gotowi na przyjęcie informacji od lekarza. Wtedy należy z nimi dużo rozmawiać – uważa nowy kierownik oddziału onkologii.

Dr Rożnowski potwierdza, że wielu chorych przechodzi przez podręcznikowe etapy swojej reakcji na chorobę, od wewnętrznego szoku, poprzez gniew-bunt, apatię i zrezygnowanie, do pogodzenia się z faktem choroby i rozpoczęcia walki o siebie.

Są jednak i tacy, którzy bardzo szybko, po wiadomości o chorobie, przechodzą do etapu walki. Są również i tacy, którzy mogą zatrzymać się na którymś z wcześniejszych etapów. – Każdemu pacjentowi należy poświęcić maksymalnie możliwą ilość czasu, rozmawiać z nim, wspomagać odpowiadać na pytania – mówi onkolog. Zwraca też uwagę na niezwykle istotną rolę psychologa klinicznego, którego zadaniem jest wsparcie psychologiczne chorych. Ważne są również relacje z personelem pielęgniarskim, który spędza wiele czasu z chorym.

Według dra Rożnowskiego zaletą mniejszych oddziałów, takich jak w Krotoszynie, jest to, że w porównaniu z dużymi ośrodkami klinicznymi, gdzie przyjmowana jest duża ilość pacjentów, chorych jest mniej, a co za tym idzie – można poświęcić im więcej czasu i uwagi. – Dla mnie pacjent, którego leczymy, jest konkretnym człowiekiem, ze swoją historią i swoimi obawami, lękami i cierpieniem, które go dotknęło, a nie kolejnym przypadkiem chorobowym czy statystycznym numerem – zaznacza dr Rożnowski. Według niego oddział onkologiczny prowadzić będzie dalej chemioterapię w leczeniu wszystkich możliwych nowotworów. Chodzi o to, by coraz więcej osób korzystało z oddziału w Krotoszynie zamiast jeździć do dużych ośrodków w miastach wojewódzkich. Ze względu na swoje doświadczenie w leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego – takich pacjentów jest niestety coraz więcej – dr Rożnowski chce w jak najlepszy sposób pomagać im w Krotoszynie.

Nawiązana zostanie również ścisła współpraca z oddziałem chirurgicznym w krotoszyńskim szpitalu, gdzie wykonywane są zabiegi chirurgiczne w zakresie nowotworów żołądka i jelita grubego. – Chciałbym, aby w Krotoszynie prowadzone było kompleksowe leczenie pacjentów z tego rodzajami nowotworów – stwierdza Rożnowski. W przypadkach (bez względu na rodzaj nowotworu), które wymagać będą współdziałania z ośrodkami o wyższym stopniu referencyjności, chorzy – jak to było do tej pory – kierowani będą do innych specjalistów. Nadal prowadzone będzie leczenie mężczyzn z rakiem jądra. Specjalistą w tej dziedzinie był zmarły niedawno dr Grzegorz Świątoniowski, poprzednik kierownik oddziału. Lekarze i pielęgniarki oddziału korzystać będą z przekazanego przez niego doświadczenia.

Na oddziale, oprócz kierownika, zatrudnionych jest jeszcze dwoje lekarzy: Sylwia Cetra i Waldemar Czech. Doświadczonym zespołem pielęgniarskim kieruje Paulina Prutkiewicz. Integralną częścią leczenia chorych jest działalność poradni onkologicznej. Przyjmować będą w niej dr Krzysztof Rożnowski oraz lek. Waldemar Czech i lek. Piotr Kobielak. – Rozpoczynamy pracę w krotoszyńskim Oddziale Onkologii Klinicznej. Jestem przygotowany do podjęcia nowych wyzwań oraz do współpracy z całym zespołem oddziału i pozostałymi jednostkami szpitala – zapewnia nowy kierownik.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)