• Krotoszyn
  • czwartek, 16 maj 2019 10:30
  •   905

Pierwsza tegoroczna akcja zakończona

Pierwsza tegoroczna akcja zakończona
Pierwsza tegoroczna akcja zakończona © archiwum

Realizowany przez Stowarzyszenie POMÓŻMY SOBIE, dzięki wsparciu finansowemu z powiatu krotoszyńskiego, projekt pod hasłem „Moja decyzja – moje życie” został zakończony. Zainteresowani profilaktyką chorób układu oddechowego po raz kolejny potwierdziło potrzebę organizowania tego typu działań, dzięki którym osoba zainteresowana uzyskuje ocenę swego stanu zdrowia w danym zakresie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Z tegorocznej akcji badań profilaktycznych zgodnie z projektem skorzystało 60 mieszkańców naszego powiatu powyżej 40. roku życia. Potrzeby jak zwykle były większe, ale możliwości organizacyjne i finansowe ograniczają każdorazowo możliwą do wykonania liczbę badań. Jednak z uwago na powtarzalność projektu w każdym kolejnym roku liczba osób przebadanych systematycznie rośnie, co zabezpiecza osiągnięcie zakładanego w projekcie celu i świadczy o wzrośnie świadomości zdrowotnej mieszkańców w rejonie działania stowarzyszenia.

W grupie przebadanych w 2019 roku osób było 37 mieszkańców miasta i gminy Krotoszyn, 10 mieszkańców gminy Zduny, 5 mieszkańców gminy Rozdrażew i 8 mieszkańców gminy Koźmin Wielkopolski. Każdemu beneficjentowi zapewniono usługę zdrowotną, obejmującą wykonanie rtg klatki piersiowej, spirometrii i wizytę u specjalisty pulmonologa, który przeprowadził dodatkowo badanie osłuchowe płuc i dokonał oceny stanu zdrowia pacjenta.

W trakcie konsultacji wyników badań wydano 12 skierowań do poradni lekarza rodzinnego z zaleceniem dalszej diagnostyki w wyznaczonym kierunku i prowadzenia procesu leczenia. Stwierdzone przypadku podejrzenia choroby układu oddechowego to: dwa przypadki podejrzenia obturacyjenj choroby płuc/astmy oraz trzy przypadki podejrzenia refluksu.

Dodatkowo w czterech przypadkach stwierdzono zmiany radiologiczne po przebytej gruźlicy (2) i zapaleniu płuc (1) oraz torbiel celoma tyczna (1), wymagające stałej obserwacji.  W siedmiu przypadkach przeprowadzono także wstępną diagnostykę kaszlu, a w wydanym skierowaniu do lekarza rodzinnego zawarto sugestie co do źródła występującego schorzenia i ewentualnego sposobu leczenia.

Efekt przeprowadzonych do tej pory trzech edycji projektu „Moja decyzja – moje życie” to przebadanie 195 osób, które poznały stan swego zdrowia w zakresie chorób układu oddechowego, a 33 bezpośrednich beneficjentów otrzymało szansę szybkiej pomocy zdrowotnej.

Warto zatem korzystać z badań profilaktycznych, a przede wszystkim obserwować swój organizm, zwracać uwagę na sygnały, jakie nam wysyła (przewlekły kaszel, duszności, odkrztuszanie wydzieliny z zawartością krwi, ból w klatce piersiowej, nawracające infekcje dróg oddechowych, chrypka, uczucie zmęczenia itp.) i korzystać w razie potrzeby, nie czekając nawet na organizowane akcje profilaktyczne, z pomocy lekarza rodzinnego, który pokieruje naszym dalszym postępowaniem.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)