• Wielkopolskie
  • czwartek, 20 czerwiec 2013 15:30
  •   891

Powiat wolsztyński

Powiat wolsztyński
Powiat wolsztyński © archiwum

Czym, poza jeziorami i rzekami, przyciąga gości powiat wolsztyński?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Nowiat wolsztyński leży w południowo-zachodniej części Wielkopolski. Choć niewielki, przepełniony jest malowniczymi krajobrazami, licznymi szlakami turystycznymi, urokliwymi zakolami Obry i Dojcy. Ze względu na ponad 30 jezior nazywany jest małymi „Mazurami Wielkopolski”, a dzięki dużemu zalesieniu (ponad 30 pro.) umożliwia bezpośredni kontakt z bogatą flotą i fauną.

Część atrakcji można dojrzeć z punktów widokowych, np. w Kaszczorze punkt usytuowano w odrestaurowanym kościele. Z kolei na najwyższej wieży (30 metrów), zlokalizowanej na szczycie Winnej Góry, przy dobrej pogodzie i odpowiednim teleskopie można zobaczyć szczyt karkonoskiej Śnieżki.

Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić liczne rezerwaty, m.in. Wyspę Konwaliową na Jeziorze Radomierskim, gdzie masowo występuje konwalia majowa. Na wyspie na Jeziorze Chobienickim znajdziemy liczną kolonię czapli siwej. Najcenniejszy fragment doliny Dojcy – Bagno Chorzemińskie, dookoła którego prowadzi ścieżka przyrodniczo-leśna, obfituje z kolei w wiele rzadkich i ginących roślin (również gatunki rosiczki owadożernej) oraz objętych ścisłą ochroną, np. bagnicę torfową.

Na terenie powiatu nie brakuje też atrakcji dla turystów szukających aktywnego wypoczynku. W Przemęckim parku Krajobrazowym znajdują się m.in. 24 jeziora połączone licznymi ciekami, które tworzą malownicze trasy kajakowe, np. jeden z najpiękniejszych w Polsce „Szlak Konwaliowy”. Ścieżką dydaktyczną „Szlak żurawi” możemy udać się dookoła Jeziora Wolsztyńskiego. Jest ona jednocześnie żółtym szlakiem rowerowym o długości 8,5 km, rozpoczyna się i kończy w parku miejskim w Wolsztynie. Dla miłośników jazdy konnej też utworzono specjalne szlaki, np. trzebidzki (liczący 25,5 km), białogórski (37 km), konwalii (38 km).

Powiat wolsztyński, oprócz przepięknej przyrody, bogaty jest również w historię i ślady niezwykłych ludzi, którzy przed laty mieszkali tu i pracowali. Jednym z nich był rzeźbiarz Marcin Rożek, twórca znanych pomników, m.in. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, „Siewcy” w Luboniu, Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina w Poznaniu. Poświęcone artyście muzeum można zwiedzić w willi i ogrodzie przy ul. 5 Stycznia w Wolsztynie.

Przy zachodnim brzegu Jeziora Wolsztyńskiego znajduje się Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski z 14 zabytkami obiektów architektonicznych, wśród których odnajdziemy np. chałupkę z początku XIX w., zrekonstruowaną murowaną kuźnię z początku XX w. oraz wiatrak Koźlak z 1603 r.

Ważne miejsce w historii powiatu zajmuje Szlak Cysterski. Cystersi, którzy mieli również wpływ na założenie Wolsztyna, zostali sprowadzeni do Obry w 1231 r. Tam osiedlili się, zajęli gospodarką, melioracją, bartnictwem, szkolnictwem. Około 1700 r. rozpoczęli budowę murowanego kościoła pw. św. Jakuba w Obrze. Obecnie mieści się tam Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzu Oblatów Maryi Niepokalanej. Zakon cystersów miał swoją siedzibą przy kościele pw. św. Wojciech w Kaszczorze, a około 1300 r. przeniósł się do Wielenia, gdzie dziś funkcjonuje sanktuarium maryjne. W 1418 r. siedzibą cystersów stał się Przemęt i barokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

================================

POWIAT WOLSZTYŃSKI – po drugim zaborze (1793 r.) władze pruskie z części powiatu kościańskiego utworzyły powiat babimojski, którego siedzibę w 1887 r. przeniesiono do Wolsztyna. Na mocy traktatu wersalskiego powiat babimojski podzielono: 714 km2 przyznano Polsce, a 286 km2 pozostało w granicach Rzeszy Niemieckiej. Granice powiatu po niewielkich korektach ustalono w 1955 r., a współczesny kształt zyskały 1 stycznia 1999 r.

powiat wolsztyński w liczbach:
- powierzchnia – 608 km2
- liczba ludności – 57 289
- gęstość zaludnienia – 94 os/km2
- mieszkańcy miast – 24,2 proc.
- mieszkańcy wsi – 75,8 proc.

Ciekawostki:
- W latach 1872-1880 w Wolsztynie mieszkał i pracował niemiecki lekarz Robert Koch – mikrobiolog, odkrywca prątka gruźlicy, zarazków cholery, malarii i śpiączki. Naukowiec otrzymał Nagrodę Nobla z zakresu medycy, a w miejscu jego zamieszkania powstało muzeum.
- W gminie Siedlec warto zawitać do wsi Bojura i Nowa Tuchorza, słynących z zabytkowego budownictwa mieszkalnego z II poł. XIX w.
- Jedną z unikatowych atrakcji turystycznych powiatu – wolsztyńską parowozownię – utworzono w 1907 roku.

Sąsiednie powiaty:
- nowotomyski,
- grodziski,
- kościański,
- leszczyński,
- wschowski (lubuskie),
- nowosolski (lubuskie),
- zielonogórski (lubuskie).

Kościół pw. nawiedzenia NMP – sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej – Ucieczki Grzeszników w Wieleniu to późnobarokowa świątynia zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Wznieisona przez cystersów przemęckich w latach 1731 – 1735 na miejscu zniszczonych kościołów: drewnianego i murowanego (z XII i XIV w.). Obecnie jest sanktuarium maryjnym, ma charakterystyczną, nieotynkowaną ceglaną elewację. Sygnaturkę (małą wieżę kościelną) wykonano z drewna pokrytego blachą miedzianą. Najcenniejszym zabytkiem wnętrza jest gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem „Ucieczki Grzeszników” z drugiej połowy XV w., znajdującą się w ołtarzu głównym. Z kolei w owalnej kaplicy Męki Pańskiej znajdziemy barokowy krucyfiks z około 1700 r., przez wielu pielgrzymów uznawany za cudowny.

================================

JACEK SKROBISZ, starosta wolsztyński
Powiat wolsztyński to bardzo atrakcyjny gospodarczo region Wielkopolski. Malowniczy krajobraz obfitujący w jeziora i lasy sprawia, że to idealne miejsce zarówno do zamieszkania, jak i do pracy czy wypoczynku.

Aby wpływać na równomierny rozwój regionu, wyznaczyliśmy jasne priorytety. Na pierwszym planie stawiamy dalekosiężną politykę oświatową z różnymi szansami edukacyjnymi dla wszystkich, systematyczny rozwój gospodarki, wspieranie ochrony środowiska oraz rozbudowę infrastruktury.

Powiat wolsztyński to nie tylko Parowozownia Wolsztyn, która jest nasza wizytówką. Natura nie poskąpiła nam swoich uroków na terenie całego powiatu. My natomiast pragniemy je jak najlepiej wykorzystać i dzielić się nimi. Swoje miejsce znajdzie tu każdy, kto pragnie aktywnie spędzić czas, wypocząć, a wszystko to w naprawdę malowniczym otoczeniu.

W powiecie wolsztyńskim staramy się tworzyć warunki do zrównoważonego rozwoju, zachowując dbałość o nasze największe dobro, jakim jest przyroda. Lasy i jeziora nie przeszkadzają w żadnym stopniu w działaniu lokalnej gospodarki.

Nasz region, zwany małymi „Mazurami Wielkopolski”, warty jest odkrycia i poznania przez każdego. Zapraszam do wizyty w tych stronach.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)