• Krotoszyn
  • poniedziałek, 22 październik 2018 10:10
  •   1132

Akcja poboru krwi na 100-lecie Niepodległości

Akcja poboru krwi na 100-lecie Niepodległości
Akcja poboru krwi na 100-lecie Niepodległości © archiwum

Do 9 listopada w punkcie PCK w Krotoszynie trwa wielka akcja pn. „100 litrów krwi na 100-lecie niepodległości”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Krew można oczywiście oddawać od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia punktu. Dlaczego warto zostać krwiodawcą i jak rozpocząć oddawanie krwi?

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jednym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa – ludzie tacy jak Ty!

Oddając krew możesz sobie wyobrazić, że dzięki Twojemu cennemu darowi krew czyjeś życie zostanie uratowane. Ponownie będzie się mógł uśmiechać i przede wszystkim żyć! Osoba, która otrzyma Twoją krew zostanie nieznana, ale pamiętaj, że ona też jest czyimś krewnym.

Jeżeli: jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia; czujesz się zdrowy; ważysz nie mniej niż 50 kg; pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi to zjedz lekki posiłek, zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości i zgłoś się do rejestracji w siedzibie punktu.

Zostanie pobrana od Ciebie próbka krwi na wstępne badanie (morfologia), a po kilku minutach zostaniesz poproszony do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz zakwalifikuje Ciebie do oddawania krwi lub jej składników, albo wyjaśni dlaczego dziś nie możesz oddać krwi.

Oddawanie krwi pełnej – wybierz rękę, z której chcesz oddawać krew, usiądź wygodnie na fotelu i zanim minie 10 minut oddasz jedną jednostkę krwi (450 ml). Oddawanie składników krwi różni się czasem i technicznym sposobem pobierania.

Wypocznij jeszcze przed około 10-15 minut i odbierz zwrot kosztów podróży oraz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. Możesz też otrzymać zaświadczenie do pracy lub szkoły potwierdzające oddanie krwi w danym dniu.

Cały proces oddawania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę. Zachęcamy do tego gorąco.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)