• piątek, 04 październik 2019 10:28

Wstydliwe sekrety polskich noblistów

Wstydliwe sekrety polskich noblistów
Wstydliwe sekrety polskich noblistów © archiwum

Nagroda Nobla zapewniła im stałe miejsce w historii. Ich nazwiska i osiągnięcia zna każdy Polak. Są patronami ulic, szkół, upamiętniają ich liczne pomniki. Sławomir Koper, autor książki „Nobliści skandaliści”, postanowił je jednak odbrązowić. Życie prywatne wielkich Polaków okazuje się skrywać bowiem niejedną szokującą tajemnicę.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Sławomir Koper z właściwą sobie swadą i poczuciem humoru szczerze i bez cenzury przedstawia polskich noblistów: – „Zawsze lubiłem odbrązawiać wybitne postacie, każdy ma bowiem swoje wady. Ta książka będzie dla czytelników ogromnym zaskoczeniem”.

Kto wie, że Władysław Reymont, autor „Chłopów” i „Ziemi Obiecanej”, był czeladnikiem krawieckim, aktorem w wędrownych trupach teatralnych, robotnikiem kolejowym, medium na seansach spirytystycznych? Albo że mógł całkowicie poświęcić się pisaniu dopiero po sfałszowaniu świadectwa lekarskiego i wyłudzenie ogromnego odszkodowania? Maria Skłodowska-Curie romansowała z żonatym mężczyzną Paulem Langevinem, z powodu którego omal nie cofnięto decyzji o przyznaniu jej po raz drugi Nagrody Nobla. Sławomir Koper cytuje też listy kochanków i fragmenty sekretnego dziennika Marii, kobiety, o której Albert Einstein mówił, że „jest tak atrakcyjna, że dla każdego może się stać niebezpieczna”. Henryk Sienkiewicz, portretowany zwykle jako nobliwy pan z bródką i pokrzepiciel serc polskich, prowadził bujne życie uczuciowe, choć sam nie potrafił skonsumować własnego małżeństwa podczas podróży poślubnej.

Sławomir Koper portretuje również Wisławę Szymborską, której życie także był pełne zawirowań i kontrowersji, oraz Czesława Miłosza, który chwalił się przed kolegami swym wysokim poziomem testosteronu i podbojami erotycznymi wśród studentek. Pisze o miłościach i namiętnościach poety, a także jego rodzinnych dramatach związanych choćby z chorobą syna. I o żonie Janinie, której poeta poświęcił jeden ze swych najpiękniejszy wiersz:

„Kochałem ją, nie wiedząc, kim była naprawdę. / Zadawałem jej ból, goniąc za moją ułudą. / Zdradziłem ją z kobietami, jej jeden wierny. / Zaznaliśmy wiele szczęścia i wiele nieszczęścia”.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under