Różne oblicza komina
Ciekawe i starannie wykończony komin może stać się ozdobą domu. Zależnie od koncepcji, można użyć do tego celu tych samych materiałów, jakim jest wykończona elewacja, albo na zasadzie kontrastu, innych. Zawsze jednak, powinny one być trwałe i odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i wysokiej temperatury.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
TYNK I FARBA ELEWACYJNA
Tynkować można wszystkie typy kominów. Jest to tanio i łatwy sposób wykończeni, ale niezbyt trwały. Często wykańcza się ściany komina tynkiem cementowym. Jest on trwalszy i bardziej odporny na wilgoć, niż tynk cementowo-wapniowy. Warstwa zaprawy może mieć grubość 6-30 mm. Komin tynkuje się w taki sam sposób, jak elewację. Najlepiej nałożyć warstwę podkładową i dopiero na nią nanieść wierzchnią warstwę, zacierając na gładko lub tworząc fakturę. Aby poprawić wytrzymałość tynku, można go pomalować farbą elewacyjną, na przykład silikonową Atlas arkol N, która stanowi zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i jest zmywalna.
IMPEGROWANY KLINKIER
Coraz częściej spotyka się kominy wykończone cegłą klinkierową. Jeżeli cały trzon komina jest zbudowany z klinkieru, można go pozostawić bez dodatkowego wykończenia, ale część wystającą ponad dach warto pokryć impregnatem hydrofobowym, np. Atlas silstop, który umożliwia wnikanie wody w mur i zabezpieczy przed szkodliwym działaniem środowiska i brudem. Należy pamiętać o tym, że do murowania komina powinno się użyć cegły pełnej.
Cegłą można też obłożyć komin wybudowany z innych materiałów. Szczególnie istotne jest odpowiednie wykonanie spoin. Powinny być bardzo szczelne, dlatego cegły należy układać na wspomnianą już, przeznaczoną do klinkieru zaprawę murarską Atlas z Tarsem. Wysokość klinkierowej obmurówki – ze względu na jej duży ciężar – nie powinna przekraczać 3 m. Komin można również obłożyć płytkami klinkierowymi: jest to dobry i szybki sposób na odnowienie starego otynkowanego komina. Płytki są cieńsze i lżejsze od cegły, a wyglądają równie ładnie, dlatego zamiast cegieł są zalecane do wykończenia kominów wysokich.
NATURALNY LUB SZTUCZNY KAMIEŃ
Prawdziwą ozdobą dachu będzie komin wykończony kamieniami lub płytkami kamiennymi. Na rynku dostępne są różne rodzaje okładzin kamiennych – sztuczne i naturalne. Na kominy najczęściej stosuje się te z elementów prefabrykowanych. Płytki kamienne są dostępne w różnych wymiarach i kolorach. Do ich klejenia powinniśmy użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności, np. Atlas elastyk. Zapewni ona trwałe połączenie układu płytka + klej + podłoże, pomimo występowania w nim odkształceń, wynikających z dobowych i rocznych wahań temperatur.
ELASTYCZNE SPOINY
Nie każdej zaprawy do spoinowania można użyć na zewnątrz. W miejscu szczególnie narażonym na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych należy zastosować fugę elastyczną najwyższej jakości. Dla przykładu – Atlas artis z innowacyjnym systemem color protect, czyli o przedłużonej trwałości koloru, odporną na promieniowanie UV, sprawdzają się w takim środowisku doskonale.