• sobota, 21 czerwiec 2014 18:14

Najczęściej stosowane stropy w domach jednorodzinnych

Najczęściej stosowane stropy w domach jednorodzinnych
Najczęściej stosowane stropy w domach jednorodzinnych © archiwum

Wybór stropu zależy od projektanta konstrukcji, który w oparciu o kształt budynku, rozpiętość podpór oraz przewidywane obciążenie dobiera odpowiedni system stropowy. Na etapie projektu powinien on uwzględnić również możliwości montażowe i transportowe, dostępność materiałów oraz kwestie ekonomiczne.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w Polsce są stropy gęstożebrowe.  Charakteryzują się one dużą dostępnością oraz łatwością projektowania i wykonania. Ten rodzaj stropu, jak wskazuje na to nazwa, składa się z wielu żeber pełniących funkcję nośną. Mogą być one prefabrykowane, półprefabrykowane lub wykonane na miejscu budowy. Przestrzenie pomiędzy żebrami wypełnia się zwykle różnymi pustakami. Mogą one być wykonane z betonu, keramzytobetonu, ceramiki, betonu komórkowego, płyt drewnopochodnych, a nawet z tworzywa sztucznego. Ich zadaniem jest uzupełnienie wolnej przestrzeni w stropie, nie biorą udziału w jego „pracy”, dlatego powinny być lekkie i łatwe do układania.

Dużą popularnością cieszą się też stropy monolityczne. Technologia polega na przygotowaniu podpór montażowych oraz szalunku na całej powierzchni stropu, a następnie zazbrojeniu płyty stropowej. Ten rodzaj stropu stosuje się najczęściej przy skomplikowanych kształtach budynku i przy większych obciążeniach. Dzięki zastosowaniu tej technologii możemy dowolnie kształtować płyty balkonowe, wysunięte poza obrys budynku.

Ostatnio na popularności zyskują również stropy prefabrykowane. Ich największą zaletą jest to, że nie wymagają podpór montażowych. Ten rodzaj stropu stosuje się w budynkach o prostych rzutach i układach konstrukcyjnych podpór. Musimy pamiętać, że prefabrykaty układa się na ścianach za pomocą dźwigu, a nie na każdą działkę da się nim wjechać.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.