Wiosna w ogrodzie
Już od marca możemy rozpocząć pierwsze prace w przydomowych ogródkach. Przede wszystkim należy uporządkować teren po zimie. Potem przychodzi czas na zasadzenie roślin.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
W marcu jak w garncu – mówi przysłowie. Jednak jeżeli podczas dnia są plusowe temperatury, porozchylajmy okrycia zabezpieczające rośliny, aby nie zaparzyły się pod szczelną osłoną. Gdyby pojawił się mróz, łatwo je będzie zabezpieczyć ponownie.
POŁOWA MARCA jet dobrym terminem na strzyżenie żywopłotów z bukszpanu i cisu oraz oczyszczenie trawnika. Z bulin usuńmy suche liście. Niektóre rosnące na rabatach, np. ostróżki czy liliowce, można rozmnożyć przez podziałkę. To również dobry moment na nawiezienie roślin cebulowych. W tym miesiącu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). Iglakom przyda się cieniowanie (można do tego użyć agrowłókniny). O tej porze roku łatwo się wysuszają, dlatego w cieplejsze dni koniecznie trzeba je podlewać. Pod koniec marca trzeba się zająć przycinaniem krzewów. Drzewa owocowe warto prześwietlić, jednak nie należy ciąż starych i grubych gałęzi.
KWIECIEŃ jest odpowiednim miesiącem na zasadzenie nowych drzewek, także iglaków i krzewów zimozielonych. Drzew i krzewy z odsłoniętymi korzeniami trzeba zasadzić od połowy miesiąca. Nie można dopuścić do przesuszenia korzeni. W tym celu bryłę osłania się zwilżonym torfem. Rośliny balotowe z całą bryłą korzeniową owinięte tkaniną jutową lub siatką można sadzić przez cały kwiecień. O tej porze roku trzeba skosić po raz pierwszy w sezonie trawę. Warto też przeprowadzić napowietrzenie trawnika.
W MAJU możemy nadal sadzić w ogrodzie drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach. Przycinamy też pędy krzewom ozdobnym i zasilamy je nawozem wieloskładnikowym. Aby drzewka owocowe obrodziły, trzeba pod koniec miesiąca oderwać część zawiązków owoców.