• wtorek, 12 marzec 2013 12:26

Więcej światła

Więcej światła
Więcej światła © archiwum

Mimo że na świecie już wiosna, w twoim domu nadal jest mroczno? Może warto pomyśleć o wstawieniu nowych okien, które doświetlą pomieszczenia i zaproszą do mieszkania pozytywną energię.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dopływ światła do wnętrza zależy nie tylko od wielkości okien, ale tez od stron światła, w które są skierowane. Gdy wychodzą na północ, pokój wydaje się zimny i ciemny.

Im większe okno, tym więcej światła. Dlatego w pomieszczeniu skierowanym na północ warto zamontować duże okno lub drzwi tarasowe, nawet jeśli tarasu nie mamy. Spróbujmy poszukać takich, w których szyby mają większą zdolność wpuszczania światła słonecznego niż standardowe. Pamiętaj też, że wysokie okno zapewni więcej światła dziennego niż szerokie, a krótsze. W pomieszczeniach ze skosami możemy zainstalować okna dachowe. Jeżeli w domu są pomieszczenia, do których nie dochodzi światło naturalne, a montaż okien nie jest możliwy, rozwiązaniem może być tunelowy świetlik dachowy.

Dom będzie też jaśniejszy i bardzie pogodny, jeżeli rozświetlisz go światłem odbitym. Wystarczy, że zrobisz jasną elewację budynku (np. biel świetnie odbija słońce), umieścisz w ogrodzie oszklaną altanę lub oczko wodne. Spróbuj też nadać jasne barwy parapetom, ogrodzeniu i meblom ogrodowym. Wszystkie te zabiegi sprawią, że dom będzie się wydawał świecić jasnym blaskiem. Udekoruj okno lekkimi, przezroczystymi zalotkami, w zastępstwie ciężkich firan i kotar. Efekt rozjaśnienia będzie jeszcze większy, jeśli naprzeciw okna umieścisz duże lustro, a między pomieszczeniami powstawiasz oszklone drzwi. Ściany, szczególnie te naprzeciw okna, malowane na jasno kolory, stanowić będą ekrany odbijające i rozpraszające światło.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.