• wtorek, 30 wrzesień 2014 11:05

Poznaj wszystkie możliwości

Poznaj wszystkie możliwości
Poznaj wszystkie możliwości © archiwum

Dach jest elementem budynku, nie tylko chroniącym przed opadami deszczu, śniegu czy gradu, przed promieniowaniem słonecznym i wiatrem, ale również ważną częścią dekoracyjną. Jest on widoczny z daleka, dlatego wybór rodzaju dachu, jego wielkości, kształtu, pokrycia o koloru jest niezwykle ważny.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Bardzo dobrze znane nam się dachy płaskie, zwane również stropdachami. Ich największa popularność przypada na lata siedemdziesiąte ubiegłego stulecia. Obecnie, gdy ktoś decyduje się na takie rozwiązanie, to zamierza wykorzystać dach jako taras czy ogród. W przypadku tego typu dachu na jego spodnią warstwą składa się żelbetonowa konstrukcja nośna. Na niej kładzie się izolacje termiczną, a na wierzchu pokrycia dachowe.

Wyróżniamy również dachy jednospadowe, zwane także jednopołaciowymi i pulpitowymi. To rozwiązanie stosują się najczęściej to przybudówek, w których rozpiętość między ścianami jest mniejsza od 6 m. Z kolei dach dwuspadowy (dwupołaciowy) jest jedną z najprostszych konstrukcji dachowych. Zbudowana jest z dwóch połaci, które często tworzą przestrzeń poddasza użytkowego. Wykonać możemy również dach czterospadowy, zwany często kopertowym, który powstaje z czterech skośnych połaci, które zazwyczaj mają ten sam kąt nachylenia. Tworzą one poddasza o mniejszej powierzchni użytkowej.

W przypadku dużego budynku dobrym rozwiązaniem będzie dach wielospadowy. Aby odpowiednio zagospodarować przestrzenne pod połaciami, powinny się one opierać na ścianach kolankowych. Jest to bardzo skomplikowany i drogi typ dachu. Bardzo charakterystycznym rodzajem jest dach namiotowy. Przykrywa ona budynki w kształcie kwadratu lub wieloboku. Jest bardzo prosty w budowie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.