• Powiat krotoszyński
  • poniedziałek, 15 styczeń 2018 10:41
  •   1529

Ponad dziesięć milionów na zabytki

Ponad dziesięć milionów na zabytki
Ponad dziesięć milionów na zabytki © archiwum

W zabytkowym kościele w Rozdrażewie, w Koźminie i Starymgrodzie trwają prace konserwatorskie dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej. Wkrótce rozpoczną się też prace w Krotoszynie i w Zdunach.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dzieła wykonane z drewna są efektem ludzkiej pracy i talentu. Większość powstała w wiekach XVII – XIX i świadczą w głównej mierze o religijności, czasami również o ambicji i aspiracjach ich fundatorów. Niektóre z nich to unikatowe na europejską skalę dzieła sztuki. Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale również szkodniki i żywiące się drewnem (ksylofagi).

– Pracom konserwatorskim w ramach projektu poddano: w Rozdrażewie w kościele św. Jana Chrzciciela ołtarz główny; w Koźminie w kościele św. Stanisława prospekt ogranowy (docelowo także organy); w Starymgrodzie w kościele Oczyszczenia NMP ołtarz główny, ołtarze boczne Św. Marii Magdaleny u św. Stanisława Biskupa, ambona i chrzcielnica oraz drewniane rzeźby (docelowo generalny remont kościoła) – informuje oficjalnie Bartosz Małolepszy, koordynator projektów ds. informacji i promocji z Poznania.

Działania w Rozdrażewie, w Koźminie, w Startymgrodzie, a następnie w Krotoszynie i w Zdunach są częścią większego projektu obejmującego zabytkowe kościoły Diecezji Kaliskiej. Zakłada on nie tylko konserwację drewnianych obiektów, ale także ich udostępnienie turystom. Działanie promocyjne i informacyjne rozpisane zostały na dwa lata. W ramach projektu powstanie bezpłatna ulotka i przewodnik, funkcjonować będzie strona internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne (wszystkie materiały w polskiej i angielskiej wersji językowej), powstaną specjalne materiały edukacyjne dla uczniów. Wnętrza kościołów będzie zwiedzać również wirtualnie.

Całość działań wpisuje się w projekt pn. „Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru Diecezji Kaliskiej – rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu” i jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (całkowita wartość projektu wynosi ponad 10 mln zł, w tym dofinansowanie w kwocie ponad 8 mln zł).

– Beneficjentem projektu jest Diecezja Kaliska. Podzielony on został na dwa etapy. W pierwszym etapie prace realizowane są w 16 kościołach, a w drugim etapie obejmą kolejnych 7 kościołów – kończy Bartosz Małolepszy.

Biorąc pod uwagę środki przeznaczone dla powiatu krotoszyńskiego trzeba docenić rozmach wszystkich prac. Prace w większości już ruszyły i powinny zakończyć się bez zbędnych opóźnień. Dla mieszkańców wspomnianych miejscowości to długo oczekiwane prace. Większość czekała na nie od lat. – Jesteśmy narodem katolików, którzy są mocno przywiązani do religii chrześcijańskiej i miejsc własnego kultu. Wiele z kościołów na terenie naszego powiatu posiada unikatowe zabytki, które jednak potrzebują renowacji. Tym bardziej cieszy, że wiele z nich nabierze niebawem nowego blasku. To bardzo ważne dla wszystkich, a samym kościołom nada rangi i z pewnością będzie atrakcją na mapie turystycznej – mówią zainteresowani.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)