Ponad 600 nowych kierowców
W 2018 roku prawo jazdy uzyskało 624 mieszkańców powiatu milickiego. To o 155 więcej niż rok wcześniej. Prawo jazdy na kat. B zdobyło blisko 477 mieszkańców powiatu milickiego. 192 z nich zdało egzamin na kategorię w Miliczu.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Każdy kandydat rozpoczynający kurs na prawo jazdy musi złożyć w Wydziale Komunikacji w Starostwie Powiatowym wniosek o wydanie profilu kandydata na kierowcę, zawierające pełny zestaw danych i informacji o osobie ubiegającej się o wydanie prawa jazdy po raz pierwszy lub też rozszerzającej posiadane już prawo jazdy o kolejne kategorie. W minionym roku nasz wydział wydał 860 takich profili, z czego 623 dotyczyło kursantów zdających na kat. B. pozostałe 237 profili dotyczyło osób zdających głównie na kategorię C (60 profili) i CE (75 profili). – Najwięcej profili zakładamy osobom młodym, głównie 18-latkom, którzy tuż po uzyskaniu pełnoletniości podchodzą do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, a potem praktycznego – mówi Krzysztof Wiatrak, kierownik wydziału komunikacji w Starostwie Powiatowym w Miliczu.
Obecnie na terenie powiatu milickiego funkcjonuje 5 Ośrodków Szkolenia Kierowców, z czego większość przygotowuje do zdania prawa jazdy w kategorii B. Są to następujące Ośrodki: Tadeusza Owoca z Milicza, Karola Tarki z Milicza, który Ajko jedyny szkoli chętnych an wszystkie kategorie oprócz kat. A, AM, Jana Kołodzieja z Czarnogoździc, „Rolan” s.c. Karola Słockiego i Janusza Pałaca z Milicza oraz Franciszka Boczuli z Milicza.
W ubiegłym roku było 6 Ośrodków Szkolenia Kierowców wpisanych przez Starostę Milickiego do rejestru przedsiębiorców, ale działalność w zakresie nauki zakończył Ośrodek Tadeusza Januszkiewicza z Krośnic.
W minionym roku Ośrodki Szkolenia Kierowców zgłosiły do wydziału komunikacji w Starostwie Powiatowym przeprowadzenie 74 kursów przygotowujących do egzaminu na prawo jazdy kategorii B na łączną liczbę 389 uczestników. Natomiast w 2017 r. zgłoszonych było 75 kursantów na 308 uczestników. Do lipca ubiegłego roku, gdy egzaminów nie można było zdawać jeszcze w Miliczu, nasi mieszkańcy zdawali prawo jazdy głównie we Wrocławiu i w Kaliszu. Od lipca 2018 r. prawie wszyscy zdają egzamin na kat. B w milickim oddziale WORD-u. I w drugim półroczu ubiegłego mroku w milickim ośrodku aż 1 288 kierowców zdało egzamin praktyczny i uzyskało prawo jazdy na kategorię B, w tym tylko blisko 200 było z powiatu milickiego. Zdawalność w Miliczu była wysoka i wyniosła 52,5 proc.
W 2018 r. wydział komunikacji w Starostwie Powiatowym w Miliczu wydał w sumie blisko 1 200 praw jazdy, w tym 576 stanowiły tzw. dokumenty wtórne, wydane z powodu zmiany miejsca zamieszkania, zaginięcia lub zniszczenia dotychczasowego prawa jazdy. Wydawano też prawo jazdy z kodem 95 (świadectwo kwalifikacji zawodowej) oraz 18 międzynarodowych praw jazdy, które wydaje się kierowcom udającym się poza granice Europy, głównie do USA, Kanady i Rosji, gdzie obok polskiego prawa jazdy trzeba posiadać również międzynarodowe prawo jazdy. Na wniosek mieszkańców wymieniono również prawo jazdy zagraniczne na prawo jazdy polskie. Najczęściej wnioskowali o to Polacy wracający z zagranicy oraz cudzoziemcy przebywający czasowo na terenie powiatu milickiego. W 2018 r. wymieniono 17 zagranicznych praw jazdy na polskie.
Od 1 marca 2019 r. zmienił się wzór prawa jazdy, jednak kierowcy mający ważne prawo jazdy nie muszą go obowiązkowo wymieniać. W nowym prawie jazdy nie podaje się już adresu zamieszkania. Obowiązek meldunkowy w Polsce nadal jednak obowiązuje.
W 2018 r. zatrzymano i cofnięto uprawnienia aż 184 kierowcom, podczas gdy w 2017 r. prawo jazdy z różnych przyczyn straciło 134 kierowców. Najczęściej prawo jazdy zatrzymywane było kierowcom za jazdę w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego. Z tego powodu prawo jazdy w ubiegłym roku straciło ponad 130 kierowców.
Jeśli kierowca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka odurzającego podobnie do alkoholu, starosta obligatoryjnie wydaje decyzję o skierowaniu takiego kierowcy na kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii, którego wszystkie koszty pokrywa kierowca. Na kurs reedukacyjny w minionym roku skierowano ponad 50 osób, tyle samo, co w 2017 r. oprócz kursu kierowcy ci musieli poddać się badaniom lekarskim w Wojewódzkim Ośrodku Medycy Pracy oraz badaniom psychologicznym w uprawnionej placówce psychologicznej.
Kierowcy na terenie powiatu milickiego tracili też prawo jazdy z powodu przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Z tego powodu w 2018 r. prawo jazdy straciło 37 kierowców, podczas gdy w 2017 r. – 43. W takiej sytuacji oraz wtedy, gdy kierujący pojazdem przewozi więcej osób niż liczba miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym, prawo jazdy zabierane jest na okres 3 miesięcy.
Kierowcy tracili również prawo jazdy za przekroczenie maksymalnej liczby 24 punktów karnych, które otrzymywali za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Po utracie prawa jazdy z powodu punktów karnych kierowca musi jeszcze raz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz wykonać badania psychologiczne.
Prawo jazdy tracili też dłużnicy alimentacyjni. W 2018 r. wpłynęło 13 wniosków o zatrzymanie prawa jazdy z powodu niepłacenie alimentów. Do zatrzymania i cofnięcia uprawnień dochodziło też z powodu umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Wśród kierowców, którym zatrzymano prawo jazdy, było kilkunastu Ukraińców.