• Kraj
  • piątek, 27 wrzesień 2019 09:24
  •   1205

PKK – szansa na wyższą emeryturę

PKK – szansa na wyższą emeryturę
PKK – szansa na wyższą emeryturę © archiwum

Pracownicze plany kapitałowe to dobrowolny system dodatkowego oszczędzania na emeryturę, przeznaczony dla wszystkich pracowników, którzy płacą składki ZUS, niezależne od rodzaju umowy. W PPK nie tylko gromadzisz oszczędności, ale stale je powiększasz dzięki dopłatom pracodawców i państwa. Sprawdź, jakich korzyści możesz się spodziewać, przystępując do PPK.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pieniądze zgromadzone w PPK będą pomnażać twoje prywatnej oszczędności i pozwolą ci uniknąć drastycznego spadku poziomu życia po przejściu na emeryturę. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać w PPK, tym wyższy standard życia zapewnisz sobie po zakończeniu aktywności zawodowej.

JAKIE SKŁADKI DO PPK:
Są finansowane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika:
- składka powitalna, jednorazowa ze strony państwa – 250 zł,
- dopłata roczna państwa – 240 zł,
- składka podstawowa pracodawcy – 1,5 proc. wynagrodzenia
- składka dodatkowa pracodawcy – do 2,5 proc. wynagrodzenia
- składka podstawowa pracownika – 2 proc. wynagrodzenia
- składka dodatkowa pracownika – do 2 proc. wynagrodzenia.

KIEDY WYPŁATA
Pieniądze uzbierane w PPK są twoją prywatną własnością i są dziedziczone. Możesz je wypłacić po ukończeniu 60. roku życia (ten sam wiek dla kobiet i mężczyzn), choć możesz dostać je też wcześniej. Najlepiej jednak poczekać z wypłatą do ukończenia 60 lat –to wariant najbardziej opłacalny. Wtedy nie stracisz korzyści podatkowych, dostajesz wyższe dopłaty od pracodawcy i nie zwracasz dopłat ze strony państwa. Jeśli po osiągnięciu 60. Roku życia postanowisz wypłacić zgromadzone oszczędności, otrzymujesz wypłatę jednorazową, wynoszącą25 proc., a pozostałe 75 proc. zostanie co wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)