• Zduny
  • piątek, 06 marzec 2020 09:09
  •   1455

Ostatnie pożegnanie śp. Elżbiety Hanisch

Ostatnie pożegnanie śp. Elżbiety Hanisch
Ostatnie pożegnanie śp. Elżbiety Hanisch © Łukasz Cichy

W poniedziałek, 24 lutego, rodzina, bliscy, przyjaciele, znajomi, nauczyciele i wiele innych osób żegnało wieloletnią przedszkolankę i wychowawczynię dzieci śp. Elżbietę Hanisch, która zmarła 21 lutego. Miała 78 lat.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Śp. Elżbieta Hanisch urodziła się w Zdunach 11 maja 1941 r. W latach 1948-1955 uczyła się w Szkole Podstawowej w Zdunach, a w latach 1955-1960 - w Liceum Pedagogicznym do Wychowawczyń Przedszkola w Ostrowie Wielkopolskim.

W 1960 r. rozpoczęła pracę w Przedszkolu przy Cukrowni w Zdunach jako wychowawczyni. W 1963 r. wyszła za mąż za Andrzeja Hanischa, z którym miała córkę Kingę i syna Macieja. W 1962 r. na wniosek wydziału oświatowego w Krotoszynie rozpoczęła prowadzenie przedszkola przy Szkole Podstawowej. Kierowała nim do jego likwidacji w 1966 r. Później pracowała w Przedszkolu przy Zbiorczej Szkole Gminnej w Zdunach. W 1967 rozpoczęła naukę w Zaocznym Studium Nauczycielskim im. Stefana Żeromskiego w Poznaniu na kierunku wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe, a w 1978 r. ukończyła Studium Przedmiotowo-Metodyczne w Poznaniu na kierunku pedagogika przedszkolna. W latach 1990-1992 uczęszczała na Studium Katechetyczne przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

Na emeryturę przeszła w 1991 r., a później uczyła religii w szkole do 2003 r. W 1979 r. otrzymała Nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania, a w 1986 r. - Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania. Odznaczona byłą również Złotym Krzyżem Zasługi i Odznaką "Zasłużony w pracy wśród młodzieży". Ponadto Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ "Solidarność" uhonorował ją pamiątkowym medalem.

Działała również w Związku Harcerstwa Polskiego jako instruktor w pionie drużyn zuchowych na terenie miasta i placówek oświatowych. Posiadała stopień podharcmistrza. Przez wiele lat działała również w Zdunowskim Towarzystwie Kulturalnym koła Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Ponadto 13 stycznia 1981 r. została wybrana do Zarządu Koła Zakładowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w Zbiorczej Szkole Gminnej w Zdunach. Po wprowadzeniu stanu wojennego, w styczniu 1982 r. była represjonowana i przesłuchiwana. 3 stycznia 1989 r. podjęła pracę w Zarządzie Tymczasowego Komitetu Założycielskiego w celu reaktywowania NSZZ "Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Zdunach.

W styczniu 1990 r. wybrano ją do Komitetu Obywatelskiego. W 1997 r. została członkiem Akcji Katolickiej w Zdunach. Była również członkiem wspierającym zdunowskiego Chóru "Harmonia". Miała bardzo bogaty życiorys. Co roku, 13 grudnia w kolejne rocznice wprowadzenia stanu wojennego uczestniczyła w spotkaniach Komisji Międzyzakładowej w Zdunach, organizowanych przez NSZZ "Solidarność", której członkiem była do końca życia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)