Wiosenne linienie
Dwa razy do roku, wiosną i jesienią, nasze psiaki zmieniają sierść. To czas, który nie jest łatwy: ani dla czworonoga, ale dla właściciela.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Najwięcej kłopotów podczas linienia sprawiają zwierzaki o podwójnej szacie, z duża ilością podszerstka. U nich najbardziej widać przerzedzenia sierści, niektóre fragmenty ciała są niemal wyłysiałe. Za to zgubione włosy fruwają po całym mieszkaniu.
DBAŁOŚĆ O SIERŚĆ
Najważniejsze w tym czasie jest szczotkowanie. Martwe włosy łatwo się filcują i płaczą w kołtuny razem z żywymi. Zdarzają się sytuacje, w których z kołtunem poradzi sobie tylko specjalista, więc warto mu powierzyć strzyżenie psa. Niektóre rasy zamiast strzyżenia wymagają trymowania. Zabieg ten polega na usuwaniu martwych włosów: palcami lub profesjonalnym nożykiem trymerskim. Bardzo ważne w okresie linienia są kąpiele, pomagające usuwać martwą sierść. Aby wzmocnić psią sierść, możemy wzbogacić dietę psa o nienasycone kwasy tłuszczowe i biotynę.
PORZĄDEK W DOMU
Pies traci sierść przy głaskaniu, czesaniu, ocieraniu się o meble, a nawet podczas kichania. Unosi się ona w powietrzu, wbija w tkaniny. Warto więc poszukać sposobu na jak dokładniejsze usunięcie jej z domu. Szczególnie jeśli wśród mieszkańców są alergicy. Właściciele zwierząt powinni posiadać odpowiedni odkurzacz, najlepiej ze specjalni akcesoriami. W utrzymaniu czystości w domu, w którym mieszka czworonożny pupil, pomogą szczotki do dokładnego zbierania sierści z dywanów. Do czyszczenia mebli tapicerskich, najskuteczniejsze są turbo szczotki. Specjalne filtry i worki z aktywnym węglem pochłaniają zapachy.