• sobota, 02 lipiec 2016 10:20

Recepta na biegunkę

Recepta na biegunkę
Recepta na biegunkę © archiwum

Podczas wakacyjnego wypoczynku ostatnią rzeczą, której pragniemy, jest poszukiwanie weterynarza. Dlatego w naszej apteczce nie może zabraknąć środka,, po który sięgniemy, kiedy nasz czworonożny pupil dostanie biegunki.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

To najczęstsza dolegliwość układu pokarmowego, która męczy i koty, i psy. Bywa efektem infekcji wirusowych, bakteryjnych, inwazji pasożytniczych i skutkiem ubocznym antybiotykoterapii. Podobnie zareaguje zwierzę na nagłą zmianę diety, alergię, zatrucie pokarmowe lub toksyny. Biegunka to także jeden z objawów stresu lub wyczerpania. Czasami niestety może oznaczać też groźniejsze choroby.

PIERWSZA POMOC
Niezależnie od przyczyny warto mieć pod ręką preparaty, które powinny przynieść zwierzęciu szybką ulgę w cierpieniu. Najbezpieczniejszy w takiej sytuacji jest węgiel aktywny, a także środki przeznaczone dla zwierząt. Preparaty takie mają właściwości wiążące toksyny, chroniące śluzówkę, regenerujące nabłonek jelit. Zawierają prebiotyki pomagające przywrócić równowagę fizjologiczną, mikroflory jelit, elektrolity przywracające równowagę wodno-elektrolitową, dekstrozę, która jest źródłem łatwo przyswajalnej energii.

WODA, DUŻO WODY
Bardzo ważne jest uzupełnienie niedoboru wody w organizmie psa lub kota. Przyda się też 1-2-dniowa głodówka, która pozwoli zregenerować się jelitom. Ostra postać biegunki przebiega gwałtownie, ale powinna szybko minąć po nawodnieniu i podaniu odpowiednich środków. Jeśli utrzymuje się dłużej i dostrzegamy kolejne objawy – należy zgłosić się do lekarza weterynarii.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)