Tablice informacyjne już przy pomnikach
Gmina Krotoszyn otrzymała dofinansowanie na „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”. Tablice informacyjne zostały już ustawione przy pomnikach.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Pieniądze pochodzą ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji Kultury na zadanie pod nazwą „Wykonanie tablic pamiątkowych przy dębie Rozdrażewskich, pomnikach: 56 Pułku Piechoty Wlkp. i Powstańców Wlkp.”.
Gmina na swoje pomniki historii otrzymała 10 tys. zł, co stanowi 76,92 proc. całego kosztu przyszłych prac. Reszta to wkład własny. W tym celu podjęto również współpracę z Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka oraz Lasami Państwowymi. Poza pamiątkowymi tablicami powstały również broszury informacyjne nt. naszych pomników historii.
Tablice znajdują się przy pomnikach i – nomen omen – informują o swoim patronie w dość obszerny sposób. Dąb Rozdrażewskich ma znaczenie historyczne. W kwietniu 1656 r. pod dębem miała zbierać się ludność pod wodzą Jakuba Hieronima Rozdażewskiego, celem organizacji wystąpień antyszewdzkich. Dąb działa na partyzantkę polską bardzo symbolicznie.
Z kolei przy ul. Mickiewicza w 1932 r. powstał Pomnik Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, który został w czasie wojny zmieniony przez Niemców na pomnik z symboliką ówczesnych Niemiec. Po wojnie przebudowano go na pomnik 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, a w 2009 r. odnowiono zmieniając zupełnie jego wygląd.
Z kolei Pomnik Powstańców Wielkopolskich został wzniesiony w 1959 r. na skwerze, który znajduje się na rozwidleniu ulic Klonowicza i Zdunowskiej w Krotoszynie. Pod pomnikami władze Krotoszyna oraz delegacje składały z okazji uroczystości państwowych kwiaty.