• Krotoszyn
  • poniedziałek, 19 marzec 2018 09:39
  • Wideo
  •   1240

„Krotoszyńskie Dęby” wręczone

„Krotoszyńskie Dęby” wręczone
„Krotoszyńskie Dęby” wręczone © Sebastian Kalak

W minioną środę w auli I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja odbyła się uroczysta gala, w trakcie której poznaliśmy nominowanych i laureatów w kolejnej edycji Nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ideą tego przedsięwzięcia jest uhonorowanie osób, organizacji bądź instytucji, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju i promocji powiatu krotoszyńskiego. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: nauka/kultura, działalność gospodarcza, działalność społeczna, oświata i sport. Nominowanych i laureatów wyłoniła kapituła, której przewodniczył starosta Stanisław Szczotka, a w jej składzie znaleźli się także przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego, szefowie komisji stałych rady, przedstawiciele Zarządu Powiatu, reprezentanci lokalnych mediów oraz laureaci nagrody z roku poprzedniego.

W kategorii nauka/oświata zgłoszonych było dziewięć kandydatur. Nominacje otrzymały Ewa Bukowska – dyrektor Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej, Teatr Seniora w Koźminie Wlkp. oraz Koło Śpiewcze „Cecylia” z Sulmierzyc, które zostało laureatem.

Koło Śpiewcze „Cecylia” założono 30 października 1892 roku. W 2017 roku zespół obchodził jubileusz 125-lecia istnienia. W latach 1899-1968 organizował przedstawienia teatralne dla mieszkańców Sulmierzyc. W swoim repertuarze „Cecylia” ma utwory partiotyczne, biesiadne i kościelne.Wielu chorzystów uhonorowano złotymi, srebrnymi i brązowymi odznakami Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, do którego należy sulmierzycki zespół. W 2017 roku „Cecylia” otrzymała Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Chór podtrzymuje tradycje muzykowania oraz integracje zespoły muzyczne, działające na terenie powiatu i województwa.

W dziedzinie działalność gospodarcza zgłoszono pięć kandydatur, spośród których nominowano Zakład Aktywności Zawodowej Koźmin Wlkp,, ZUPH Mech-Masz – Z. Śnieciński – Krotoszyn oraz Optymar s.c. Zakład Optyczny Błażejewski. Zwyciężył koźmiński Zakład Aktywności Zawodowej, który powstał w 2007 roku.

Od tego czasu ZAZ zajmuje się aktywizacją osób niepełnosprawnych z terenu powiatu poprzez ich udział w rehabilitacji leczniczej, społecznej i zawodowej. W 2010 roku zakładowi przyznano certyfikat „Zakład Aktywności Zawodowej Profesjonalnym Partnerem”. Rok później ZAZ otrzymał certyfikat „Zakup Prospołeczny”. Po 10 latach działalności zatrudnia ponad 40 osób niepełnosprawnych, a jego klientami sa nie tylko mieszkańcy powiatu, ale także jednostki samorządu terytorialnego, instytucje czy przedsiębiorcy.

W kategorii działalność społeczna zgłoszono 12 kandydatur. Nominowani byli Maciej R. Hoffmann, Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn-Mejszagoła oraz Bank Spółdzielczy w Krotoszynie. Laureatem został Maciej R. Hoffmann, znany wszystkim lekarz, społecznik, felietonista oraz promotor zdrowia. Wraz z żoną Ewą prowadzi Przychodnię Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Lekarskiej „Familia”. Propaguje miejscowych twórców kultury i komentuje lokalne wydarzenia na swoim blogu.

Spośród pięciu kandyatur w dziedzienie oświaty nominacje otrzymały Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Konarzewie, Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza i Mariola Ilnicka. Dębem uhonorowaną SOSW w Konarzewie, w któym kształcą się i objęte są opieką dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowym, znacznym i głębokim – od urodzenia do 25. roku życia. Kadra pedagogiczna to specjaliści pedagogiki specjalnej, gimnastyki korekcyjnej, hipoterapii, rewalidacja metodą SI, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, a także tyflopedagog, surdopedagog, psycholog, kynoterapeuta, logopeda. Wszyscy nauczyciele są specjalistami w zakresie alternatywnych metod komunikacji, czyli języka migowego, przystosowanego do osób niepełnosprawnych intelektualnie.

W kategorii sport zgłoszono pięć kandydatur. Nominację otrzymały sekcja biegów długodystansowych KS Krotosz, Dawid Kujawski LAB. Krotoszyn oraz UKS Shodan Zduny. Zwyciężyła sekcja biegów długodystansowych, która istnieje od 1997 roku, zrzeszona amatorów biegania z powiatu krotoszyńskiego, milickiego i ostrowskiego w liczbie 40 osób. Biegacze Krotosza reprezentują nasz region w zawodach w kraju i za granicą, nirzadko zajmując w nich czołowe pozycje.

Galę uświetnił występ uczniów SP nr 8 i Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie, którzy wykonali utwory z repertuaru The Beatles.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)