• niedziela, 11 listopad 2012 16:56
  • 13 zdjęć
  •   1064

Droga do niepodległości



W sobotę, 10 listopada w Krotoszynie odbyły się obchody Święta Odzyskania Niepodległości. Po 123 latach niewoli, Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy.

O godzinie 18.00 na krotoszyńskim Rynku dokonano oficjalnego podniesienia flagi Państwowej. Antoni Korsak przybliżył mieszkańcom Krotoszyna historię związaną z dniem 11 listopada. Następnie wszyscy przemaszerowali na Plac Jana Pawła II pod Pomnik Wolności, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Po tym hołdzie została odprawiona msza św. w Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie.

O 19.30 w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie odbył się koncer Jubileuszowy „Pieśni Świata” z okazji 20-lecia w wykonaniu Krotoszyńskiego Chóru Kameralnego.

TROCHĘ HISTORII
W historii powszechnej dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się przede wszystkim jako data zakończenia I Wojny Światowej. Polacy natomiast kojarzą go jako moment odzyskania niepodległości po okresie zaborów. Od 1989 roku dzień 11 listopada jest polskim świętem narodowym.

Polacy, którzy po trzecim rozbiorze w 1795 roku utracili swe państwo nigdy nie zrezygnowali z prób odzyskania niepodległości. Jednak jedyną szansą na odrodzenie Polski był konflikt między państwami zaborczymi. Dopiero na początku wieku XX sytuacja międzynarodowa zaczęła sprzyjać polskim dążeniom niepodległościowym.

Przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu nastąpiło 11 listopada 1918 roku. Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Przyjazd Piłsudskiego do Warszawy wywołał powszechny entuzjazm jej mieszkańców i tylko o jeden dzień wyprzedził wiadomość o tym, że w okolicach Compiegne delegacja rządu niemieckiego podpisała zawieszenie broni, które kończyło działania bojowe I wojny światowej. W tych dniach Polacy uświadomili sobie, że po latach niewoli odzyskali niepodległość.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.