• Cieszków
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019 08:14
  •   636

Już niedługo wybory w sołectwach gminy Cieszków

Już niedługo wybory w sołectwach gminy Cieszków
Już niedługo wybory w sołectwach gminy Cieszków © archiwum

Cieszkowscy radni na sesji 18 stycznia ustalili, że wybory sołtysów i rad sołeckich w gminie Cieszków odbędą się na przełomie stycznia i lutego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad Rady Gminy przewodnicząca Rozalia Kindrat poprosiła wszystkich obecnych o uczczenie minutą ciszy bestialsko zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. – Tym samym wyrażamy nasz milczący sprzeciw wobec agresji, przemocy, hejtowi, językowi nienawiści, który, niestety, wylewa się na różnych płaszczyznach naszego życia. Zamówiono też modlitwę za zmarłych „Wieczny odpoczynek”.

Radni uchwalili zmiany w statucie każdego z sołectw, na mocy których kadencje sołtysów i rad sołeckich zostały wydłużone z 4 do 5 lat. Odrębną uchwała zarządzono też wybory sołtysów i rad na kadencję 2019 – 2023. Wybory w każdym z 18 sołectw gminy Cieszków odbędą się na przełomie stycznia i lutego.

Radni wybierali też przedstawiciela gminy Cieszków do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Dolnośląskiego Kraina Rowerowa. Zgodnie ze statutem każdemu z 13 samorządów zrzeszonych w Krainie Rowerowej przysługuje dwóch przedstawicieli – włodarz i drugi reprezentant. Przez ostatnie 2 lata funkcję tę pełnił radny Marian Mruk, którego Rada Gminy zdecydowała się wybrać na kolejną kadencję. Jak mówił radny, warto być członkiem tego stowarzyszenia, gdyż promocyjne, organizuje imprezy rowerowe oraz dba o szlaki rowerowe. Wykonuje więc działania, które musiałaby realizować, przynajmniej po części, gmina Cieszków. Składka członkowska dla gminy Cieszków wynosi obecnie 1,10 zł brutto od każdego mieszkańca, czyli jest to kwota 5-6 tys. zł rocznie.

Przewodnicząca Rozalia Kindrat poinformowała też zebranych, że  grudniu ub. Roku zawiązał się nowy klub radnych o nazwie Radni Ziemi Cieszkowskiej w składzie: Rafał Gembarowski (przewod.), Jan Dwojak, Lidia Romanowicz i Maciej Kulesiak.

Radny Rafał Gembarowski pytał wójta, czy gmina Cieszków zamierza składać wniosek o dofinansowanie budowy dróg, gdyż terminu Funduszy Dróg Samorządowych mija 8 lutego. Wójt Ignacy Miecznikowski odpowiedział, że taki wniosek zostanie złożony zarówno do tego Funduszu, jak i do innych, jak Terenowy Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych. Nie wiadomo jednak, czy gminie drogo zakwalifikują się do dofinansowania w tych programach. Radny Jarosław Piecuch podniósł problem domostw przy powiatowej ulicy Kościuszki w Cieszkowie, których piwnice są regularnie zalewane wodą. W trakcie remontu chodnika przy tej ulicy zasypano rów, co tylko pogorszyło sprawę. Radny pytał wójta, jak można rozwiązać ten problem. Wójt podkreślił, że taka sytuacja jest od dawna, ale na tyłach działek można wykopać rów, który będzie odwadniał ten teren. Trzeba jednak najpierw wyrównać granice działek, bo podczas budowy domów mieszkańcy przekroczyli nieraz o kilka metrów granice swoich działek. Radny Piecuch pytał też, czy jest szansa na dokończenie budowy ulicy Akacjowej w Cieszkowie. Wójt odpowiedział, że budowa drogi zostanie wznowiona po zakończeniu prac budowlanych na prywatnych działkach, na których dopiero stawiane są domy. Ostatnie pytanie radnego dotyczyło budowy PSZOK-u i kompostowni przez Związek Międzygminny Eko-Siódemka. Piecuch chciał wiedzieć, czy któraś z tych inwestycji nie mogłaby powstać na gruntach gminnych przy zamkniętym wysypisku w Guzowicach. Wójt tłumaczył, że obecnie wysypisko na czas rekultywacji przekazane jest wyłonionej przez gminę firmie. Zdaniem wójta, do PSZOK-u w Zdunach mieszkańcy gminy Cieszków i tak będą mieli blisko. W dodatku budowa PSZOK-u na terenie gminy wiązałoby się z większymi kosztami. Dodał też, że jest szansa, ze rekultywacja wysypiska w Guzowicach zakończy się jeszcze w tym roku.

Głos zabrała też radna Lidia Romanowicz, która mówiła o fatalnym stanie ulicy Piastowskiej i leżącego przy niej chodnika. Wójt odpowiedział, że podmiot, który ma wyremontować ten chodnik, został już wyłoniony, a ubytki w drodze zostaną załatane masą na zimno, gdy tylko dopisze odpowiednia pogoda.

SOŁECTWO LICZBA WYBORCÓW DATA I GODZINA WYBORÓW MIEJSCE WYBORÓW
Biadaszka 71 30 stycznia, godz. 17:00 Biadaszka 18
Brzezina 100 30 stycznia, godz. 18:30 świetlica wiejska
Dziadkowo 218 30 stycznia, godz. 18:00 świetlica wiejska
Pakosławsko 272 31 stycznia, godz. 18:00 świetlica wiejska
Grzebielin 49 1 lutego, godz. 17:00 świetlica Słabocin
Guzowice 222 4 lutego, godz. 18:00 świetlica wiejska
Jawor 45 4 lutego, godz. 17:00 świetlica wiejska
Jankowa 95 4 lutego, godz. 18:30 świetlica wiejska
Nowy Folwark 63 5 lutego, godz. 18:00 świetlica wiejska
Góry 192 5 lutego, godz. 18:00 świetlica wiejska
Rakłowice 105 6 lutego, godz. 18:00 świetlica wiejska
Sędraszyce 66 6 lutego, godz. 18:00 świetlica wiejska
Wężowice 50 7 lutego, godz. 17:00 Wężowice 8
Słabocin 93 7 lutego, godz. 18:30 świetlica wiejska
Trzebicko, Niezamyśl 158 7 lutego, godz. 18:00 świetlica wiejska
Cieszków 1 625 8 lutego, godz. 18:00 GCK
Ujazd, Pustków, Siemianów 230 11 lutego, godz. 18:00 świetlica wiejska
Zwierzyniec 64 12 lutego, godz. 18:00 Zwierzyniec 16
Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.