• Zduny
  • wtorek, 02 kwiecień 2019 09:08
  •   849

„Zagończyk” otrzymał order Odrodzenia Polski

koloryzacja Łukasz Cichy
koloryzacja Łukasz Cichy koloryzacja Łukasz Cichy © Muzeum Regionalne w Krotoszynie

W piątek, 1 marca Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył 29 osób (w tym wielu pośmiertnie). Najwyższe jednak odznaczenie otrzymał major Franciszek Jaskulski.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Uroczystość odbyła się w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. – Mam niebywałą możliwość uhonorowania orderami przede wszystkim ludzi, którzy walczyli o Polskę – wolną, suwerenną i prawdziwie niepodległą – mówił prezydent. – Nie pogodzili się z półwolnością, nie pogodzili się z zakłamaniem, nie pogodzili się z niby – niepodległością – niby – suwerennością – dodał.

Najwyższym tego dnia nadanym odznaczenie, czyli Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymał major Franciszek Jaskulski. Odznaczenie odebrała prawnuczka, Katarzyna Marek. Krzyż Oficerski OOP otrzymały 4 osoby, Krzyż Kawalerski OOP – 4 osoby, Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości – 2 osoby, Srebrny Krzyż Zasługi – 4 osoby, Brązowy Krzyż Zasługi – 8 osób, a Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości – 5 osób.

Wśród odznaczonych (wielu z nich otrzymało medale pośmiertnie) było dwóch żołnierzy z oddziału Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” poległych 15 czerwca 1946 roku, w bitwie z oddziałami sowieckimi pod Zwoleniem, czyli Tadeusza Nowakowskiego, ps. „Zając” (order odebrała bratanica Irena Błażewska) i Władysława Skrzypka, ps. „Groźny” (order odebrała bratanica Jadwiga Drab).

Franciszek Jaskulski urodził się 16 września 1913 r. w Castrop – Rauxel w Westfalii w Niemczech jako syn Ignacego Jaskulskiego i Marii z domu Kozal. W 1920 r. Jaskulski powrócił do kraju i zamieszkał w Wielkopolsce, a w 1928 r. rozpoczął naukę w Seminarium Nauczycielskim w Krotoszynie, które ukończył w 1933 r. Dwa lata później zamieszkał w Kobylinie. Przed wojną odbył służbę w 17 Pułku Ułanów w Lesznie (plutonowy podchorąży), działał też w harcerstwie (harcmistrz).

Gdy wybuchła II wojna światowa w składzie 68 Pułku Piechoty z Wrześni przemierzył cały szlak przez wojenny. Walczył m.in. nad Bzdurą oraz w obronie Warszawy. Później zamieszkał w Zdunach, a już od 1941 r. służył w Związku Walki Zbrojnej (od 1942 r. jako Armia Krajowa). Po dekonspiracji ludzi zbiegł na Lubelszczyznę, gdzie od września 1943 r. był dowódcą Oddziału Dyspozycyjnego AK. Jako porucznik dowodził 2 kompanią 1 batalionu 15 PP AK. Wziął udział w akcji „Burza”, której celem było wyzwolenie wschodnich ziem Polski. Osobiście brał udział w akcji zdobycia Puław. 21 lipca 1944 r. pokonał 150 – osobowy oddział niemiecki. 30 lipca 1944 r. został rozbrojony prze NKWD w Borysowie. Jego oddział wyruszył na pomoc powstańcom warszawskim. Później został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, jednak zdołał uciec z więzienia we Wronkach. Wrócił do Puław i wstąpił do Wolności i Niezawisłości. Został nawet awansowany na stopień majora. 26 lipca 1946 r. został aresztowany i 17 stycznia 1947 r. skazany na śmierć. Prezydent RP Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski i Jaskulski został zamordowany 19 lutego 1947 r. Trzy dni po jego śmierci weszła amnestia, która prawdopodobnie zmieniłaby jego wyrok na długoletnie więzienie. Franciszek Jaskulski był odznaczony krzyżem Virtuti Militari III kl. Krzyżem Walecznych (oba w czasie wojny), a w 2009 r. krzyżem Orderu Odrodzenia Polski IV kl.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)