• niedziela, 04 listopad 2012 04:48
  •   877

Smolice



Po raz pierwszy wspomniano o tej nazwie w 1243 r., w związku z obowiązkiem płacenia dziesięciny klasztorowi w Lubiniu. Nazwa pochodzi od zawodu jaki jej mieszkańcy musieli wykonywać, a mianowicie od smolarza, zwanego wówczas „smolicem”. Miano tegoż zajęcia wywodzi się od staropolskiego słowa „smalić” lub „smolić”, co znaczyło „produkować smołę”. Była to zatem nazwa osady służebnej.

Na podstawie powyższych dywagacji można wysunąć wniosek, iż największy rozwój rozwój osadnictwa w regionie krotoszyńskim przypada na okres od XI do XIII wieku. Wtedy też powstała najprawdopodobniej większość obecnych miast i wsi.
Badanie etymologii nazw miejscowych daje obraz codziennego życia i pozwala poznać bogatą kulturę danego terytorium. W czasie pracy badawczej napotyka się na wiele niejasności, niedomówień, braki w przekazach, co powoduje, że większość wniosków wysuniętych przez badaczy można przyjąć jedynie jako hipotezy. Warto jednak poświęcić czas na poziomie historii najbliższego regionu. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy tak często mówi się o zachowaniu odrębności kulturowej i narodowej. Pozwoli nam to być w pełni świadomym kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Rozbudzi w nas uczucie przywiązania, oddania i miłości do naszej „małej ojczyzny”.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.