• Zduny
  • poniedziałek, 15 lipiec 2019 07:08
  •   588

Ignacy Walczak nie żyje

Ignacy Walczak ze Zdun zmarł 3 lipca. Miał 94 lata
Ignacy Walczak ze Zdun zmarł 3 lipca. Miał 94 lata Ignacy Walczak ze Zdun zmarł 3 lipca. Miał 94 lata © Łukasz Cichy

Był nauczyciele, kierownikiem szkoły, społecznikiem, prezesem koła śpiewaczego „Harmonia”, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Krotoszynie i w Zdunach. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliżsi i przyjaciele.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ignacy Walczak urodził się 15 stycznia 1925 r. w Zdunach. Zawodowo w 1947 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Zdunach, gdzie pracował aż do emerytury. Najpierw w 1966 r. został zastępcą kierownika placówki, a cztery lata później jej kierownikiem, by na końcu zasiąść w fotelu dyrektora. Natomiast od grudnia 1972 r. został gminnym dyrektorem szkół i podległy mu wszystkie placówki oświatowe w gminie oraz ówczesny zakład wychowawczy w Konarzewie. Zaznaczyć trzeba, że Ignacy Walczak był nie tylko pedagogiem, ale pasjonatem angażującym się w życie młodzieży.

Prowadził kółko modelarskie, turystyczne, organizował wycieczki rowerowe czy obozy wędrowne. Na emeryturę przeszedł w 1984 r. jednocześnie udzielał się społecznie. Od 1950 do 1953 był prezesem koła śpiewaczego „Harmonia”, a do końca życia członkiem-wspierającym chóru. Otrzymał nawet tytuł prezesa honorowego koła. Pojawiał się na każdej rocznicy powstania chóru. – Pamiętam go jako dyrektora szkoły, do której chodziłem. Był wielkim autorytetem – wspomina Tomasz Chudy (49 l.), burmistrz Zdun.

Ponadto pan Ignacy był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Krotoszynie, a później w Zdunach, gdzie sam zresztą należał. Współorganizował m.in. rajd „Spotkanie z wiosną”. Który odbywa się od 44 lat z metą na Borownicy. Ignacy Walczak gościł również na tegorocznym rajdzie, podczas którego ostrowska grupa przeprowadziła rekonstrukcję walk Powstania Wielkopolskiego.

Zdunowianin był odznaczony m.in. złotym krzyżem zasługi, krzyżem kawalerskim orderu odrodzenia Polski, medalem Komisji Edukacji Narodowej, medalem im. Dr Henryka Jordana, czy złotą odznaką PTTK.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.