WORD Wrocław może przejąć Milicz
W pierwszych 10 miesiącach 2019 roku w milickim oddziale WORD odbyło się 7 643 egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Egzamin na prawo jazdy zdało 3 566 osób, co daje zdawalność na poziomie 49,3 proc. Wiele wskazuje na to, że milicki WORD będący filią WORD w Jeleniej Górze może przejąć od nowego roku wrocławski WORD.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Od 1 sierpnia w milickim oddziale WORD kursanci mogą zdawać egzaminy na prawo jazdy na motocykl. W milickim WORD istnieje możliwość zdawania egzaminów na kategorię A, A1, A2 i AM (na motorower). – Nasi klienci bardzo długo czekali na możliwość zdawania egzaminu na kategorię A w oddziale w Miliczu. Wcześniej nie mieliśmy warunków terenowych, czyli odpowiedzialnego placu manewrowego, żeby realizować takie egzaminy. W momencie przeprowadzki na teren OSiR dysponujemy na tyle dużym placem, żeby takie egzaminy prowadzić. Zainteresowanie z każdym miesiącem jest coraz większe – mówi egzaminator nadzorujący WORD Jelenia Góra Paweł Broniszewski dodając, że egzaminy na kategorię A będą prowadzone tak długo, jak pozwoli na to pogoda, a więc nawet w grudniu. Tymczasem w większości WORD-ów egzaminy na kategorię A kończą się z końcem października.
Przez pierwsze 3 miesiące w Miliczu obyły się 73 egzaminy praktyczne na kategorię A, A1, A2 i AM, z czego powodzeniem zakończyło się aż 59 egzaminów. Daje to bardzo wysoka zdawalność na poziomie 80,8 proc.
W porównaniu do innych WORD-ów w Miliczu bardzo wygląda także zdawalność egzaminów na prawo jazdy na kategorię B i B1. Zdawalność na kategorię B wynosi 48,88 proc. Egzamin na prawo jazdy na samochód zdało 3 488 osób. Niepowodzeniem zakończyło się 3 648 egzaminów, z czego 1 755 osób oblało egzamin na placu, a 1 893 na mieście. Do egzaminu mimo zapisania się nie przystąpiło 130 osób.
W Miliczu można zdawać także egzaminy na kategorię B1. Takie prawo jazdy można zdawać już w wieku 16 lat i uprawniają one do jazdy małym dwukołowym autem do max 400 kg, które rozpędza się do 100 km/h. W Miliczu odbyły się 24 egzaminy na prawo jazdy kategorii B1, z czego wynikiem pozytywnym zakończyło się 19 (zdawalność 79,17 proc.).
W sumie w WORD Milicz w pierwszych 10 miesiącach 2019 roku odbyło się 7 364 egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B, B1, A, A1, A2 i AM. Z tego zdano 3 566 egzaminów (zdawalność 49,3 proc.). Wynikiem negatywnym zakończyło się 3 667 egzaminów.
Jeśli chodzi o egzaminy teoretyczne, to w Miliczu odbyło się 4 351 egzaminów. Teorię zdało 2 120 osób (50,61 proc.). Z kolei oblanych zostało 2 069 egzaminów teoretycznych. Na egzaminie nie zjawiły się 162 osoby.
W milickim WORD-zie na egzamin na kategorię B trzeba czekać około 3 tygodni. Z kolei egzaminy na prawo jazdy na kategorię A są prowadzone na bieżąco. Egzaminy w Miliczu przeprowadza 4 egzaminatorów: Marcin Naskrętski, Jerzy Antkowiak, Roman Kazanek i Mariusz Kacprzak. Dwaj ostatni egzaminatorzy mają uprawnienia do prowadzenia egzaminów na kategorię A.
Jak się dowiedzieliśmy, władze województwa przymierzają się do likwidacji WORD w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu. Te trzy WORD-y wraz filiami miałby przejąć WORD Wrocław. – Zarząd Województwa Dolnośląskiego rozważa możliwość scalenia wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, w związku z czym wystąpiono do Ministra Infrastruktury z prośbą o pozytywne zaopiniowanie planu scalenia wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego funkcjonujących na terenie województwa dolnośląskiego. Podjęcie działań w tym zakresie ma na celu w szczególności racjonalizację wykorzystywania zasobów ludzkich i majątkowych, poprawę efektywności działania jednostki i koordynacji zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwiększenie możliwości inwestycyjnych, a także podniesienie komfortu osób przystępujących do egzaminów – przyznaje rzecznik prasowy marszałka województwa Michał Nowakowski.
Opinię w sprawie scalenia WORD-ów ma wydać Ministerstwo Infrastruktury, ale o wszystkim i tak ma jeszcze w tym roku zdecydować Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Informacja ta wywołuje obawy kursantów i właścicieli szkół nauki jazdy. Instruktorzy z WORD Jelenia Góra słyną bowiem z przychylności i serdeczności wobec zdających. W efekcie średnia zdawalność w WORD Jelenia Góra jest wyższa o 10 proc. niż we Wrocławiu. – Jak przyjadą do nas egzaminatorzy z Wrocławia, to może się stać tak, jak w niedawno otwartych filiach w Oleśnicy czy Oławie, gdzie zdawalność jest bardzo niską. Będą chcieli udowodnić wszystkim, że nikt nie umie jeździć. Obawiamy się tych zmian. Na pewno w Miliczu byłoby wtedy mniej egzaminów – mówi jeden z właścicieli szkół nauki jazdy.
Póki co WORD w Miliczu pracuje bez zmian. Plac od poniedziałku do soboty w godz. od 8:00 do 15:00 jest na wyłączność WORD. Poza tymi terminami z placu mogą korzystać szkoły nauki jazdy. Właściciele szkół muszą najpierw podpisać umowę z OSiR-em, a następnie wykupić karnet w kasach krytej pływalni Milicka Fala. Za pomocą karnetów otwiera się szlabany na plac manewrowy. – Takich umów z nami podpisało już kilkadziesiąt ośrodków szkolenia kierowców. Miesięczne wpływy z udostępnienia placu szkołom nauki jazdy wynoszą dla nas około 2 tys. zł dodatkowego dochodu – informuje prezes spółki OSiR Jacek Biernat.