Intronizacja króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego
W sobotę, 11 lipca odbyła się intronizacja króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Po mszy św. w kościele pw. św Jana Chrzciciela w Krotoszynie uczestniczy udali się na Rynek, gdzie intronizowano nowego króla Piotra Rożko, który przyjął tytuł "Kresowiak", marszałka Stefana Michalskiego i rycerza Kazimierza Lisiewskiego. Po intronizacji odbyła się salwa, a potem przemaszerowano ulicami miasta.
Dalsza część imprezy odbyła się na strzelnicy. W strzelaniu do tarczy intronizacyjnej I miejsce zajął Andrzej Czajka z Rozdrażewa, II miejsce - Franciszek Lisiak z Krotoszyna, a III miejsce - Janusz Nowak z Rozdrażewa. W strzelaniu do tarczy marszałka najlepszy okazał się Janusz Nowak z Rozdrażewa, II miejsce zajął Jarosław Wojtczak z Ostrowa Wielkopolskiego, a III miejsce - Maciej Błażejewski z Krotoszyna. W strzelaniu do tarczy rycerza znów najlepsi okazali się: Janusz Nowak z Rozdrażewa (I miejsce), Jarosław Wojtczak z Ostrowa Wielkopolskiego (II miejsce) i Maciej Błażejewski z Krotoszyna (III miejsce). W strzelaniu do tarczy losowej I miejsce zajął Jarosław Wojtczak z Ostrowa Wielkopolskiego, II miejsce - Zenon Robakowski z Ostrowa Wielkopolskiego, a III miejsce - Piotr Rożko z Krotoszyna. W strzelaniu do kura zwycięzcą okazał się Maciej Błażejewski z Krotoszyna, II miejsce zajął Piotr Rożko z Krotoszyna, a III miejsce - Andrzej Czajka z Rozdrażewa.
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie zostało utworzone na początku 1667 roku przez dziedziczkę Krotoszyna Katarzynę Rozdrażewską, a już w lutym tego roku zatwierdzone przez Króla Jana Kazimierza. Utworzenie bractwa strzeleckiego zostało spowodowane doświadczeniami wojen szwedzkich. Bractwo miało doskonalić umiejętności strzeleckie na wypadek konieczności obrony miasta. Działalność KBS Krotoszyn zostaje wznowiona w styczniu 1994 r.