• czwartek, 23 styczeń 2014 07:22

Skąd się biorą „zakwasy” po wysiłku?

Zakwasy można mieć tylko w mięśniach poprzecznie prążkowanych, których praca jest zależna od naszej woli
Zakwasy można mieć tylko w mięśniach poprzecznie prążkowanych, których praca jest zależna od naszej woli Zakwasy można mieć tylko w mięśniach poprzecznie prążkowanych, których praca jest zależna od naszej woli © © archiwum

Mięsień do pracy potrzebuje energii, którą uzyskuje z glikogenu. Energia wyzwala się w warunkach beztlenowych, za pomocą enzymów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jednak jeśli mięsień pracuje intensywnie przez długi czas, zapas glikogenu się wyczerpuje, a w tkance gromadzi się dużo szkodliwych produktów wysiłkowej przemiany materii (np. kwas mlekowy). W efekcie czujemy się zmęczeni, a mięśnie nas bolą – czyli mamy „zakwasy”.

To konieczny odruch obrony organizmu, który chroni się w ten sposób przed zbyt wielkim wyczerpaniem pracą. Musimy poczekać, aż zapas energii zostanie uzupełniony, a mięśnie „oczyszczone”. Niektóre mięśnie, np. te w narządach wewnętrznych, pracują w nieco inny sposób. Są w stanie wykonać tylko niezbyt intensywną pracę, za to przez bardzo długi czas. Czerpią one energię z procesów tlenowych. Większość z nich świadomie nie kontrolujemy, nie możemy więc ich celowo przemęczać.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.