• środa, 29 styczeń 2014 14:22
  •   1792

Dawny lazaret

Pocztówka pochodzi z 1909 roku (wysłana została 14 lutego 1912 roku - treść w j. niemieckim)
Pocztówka pochodzi z 1909 roku (wysłana została 14 lutego 1912 roku - treść w j. niemieckim) Pocztówka pochodzi z 1909 roku (wysłana została 14 lutego 1912 roku - treść w j. niemieckim) © © Muzeum Regionalne w Krotoszynie

Fotografia przedstawia Szpital Miejski w Krotoszynie (przy obecnej ulicy Bolewskiego) od strony południowo - wschodniej. Doskonale widoczna jest kaplica szpitalna.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Warto wspomnieć, że w styczniu 1945 roku w tym budynku mieścił się lazaret, który udzielał pomocy chorym i rannym zarówno w walkach tocznych wówczas na Ziemi Krotoszyńskiej, jak i przywożonym z dalszych odcinków frontu. Do pracy w lazarecie i zorganizowanych na terenie miasta ambulatoriach wojennych PCK zgłaszała się ochotniczo krotoszyńska młodzież (ambulatoria mieściły się przy ul. Kołłątaja, Kaliskiej, Mickiewicza, Piastowskiej oraz na Dworcu Kolejowym). Lekarzami, którzy udzielali pomocy poszkodowanym byli: Stanisław Stryjakowski, Alojzy Weinert, Maria Weinert oraz student medycyny – Gerwazy Świderski i siostra elżbietanka – Aniceta. Zaopatrzono wówczas ok. 3 tys. rannych.
W wyniku walk w styczniu 1945 r. na terenie Powiatu Krotoszyńskiego zginęło około 400 osób (żołnierzy i ludności cywilnej).

Publikacja:
Muzeum Regionalne w Krotoszynie
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.